نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > فروع دین > تولی و تبری 


تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
نصب دوربین دولت سعودی در همه مساجد
دولت سعودی هم در همه مساجد دوربین نصب خواهد کرد! بعد از دولت‌هایی مانند ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان در آسیای مرکزی، این بار دولت عربستان در مسیر اجباری کردن نصب دوربین در همه مساجد این کشور برای مقابله با تندروی مذهبی است. روندی که ظاهرا به صورت‌های مختلف در کشورهای در معرض تحولات سال‌های اخیر در حال تکرار است.
 ٠٥:٣٨ - 1393/09/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام عزاداری :مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است
مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است/ حضرت آقا با برهنه‌شدن در عزاداری‌ها مخالفند پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری پاسخ داده است. به عنوان نمونه درباره قمه‌زنی حتی به صورت مخفیانه آمده که حضرت آقا منع کردند و فرمودند این عزاداری نیست، بلکه تخریب عزاداری است.
 ٠٨:٢٧ - 1393/08/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
قربان عید بندگی
قربان عید بندگی حضرت ابراهیم(ع) قهرمان توحید، پس از انجام رسالت خویش در بابل و هجرت به فلسطین از خداوند تقاضای فرزند صالحی نمود. خداوند نیز دعای خلیلش را در سن صد سالگی اجابت نمود. قرآن کریم می‌فرماید: «فبشرناه بغلام حلیم» (1) ما او را به نوجوانی بردبار بشارت دادیم.
 ٠٨:٠٠ - 1393/07/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام حضرت امام حسن (ع) ان الله جعل شهر رمضان مضمارا لخلقه ، فیستبقون فیه بطاعته الی مرضاته .( تحف العقول ، ص 239 ) به درستی كه خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه خلق خود ساخته تا به وسیله طاعتش به رضای او سبقت گیرند .
 ٠٧:٥٢ - 1393/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
در اوج ایمان با تولی و تبری
در اوج ایمان با تولی و تبری اصول دین را به مثابه ریشه¬های درخت اسلام و فروع دین را در حکم شاخه¬های این درخت تناور برشمرده¬اند. دو شاخه از شاخه¬های ده¬گانه فروع دین تولی و تبری نام دارند. در کتاب¬های لغت تولی به معنی دوستی نمودن و تبری نیز به معنای بیزاری و دوری کردن است.
 ١٢:٥٧ - 1393/03/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان انسان هرگز بدون ارتباط و تعامل با دیگران زندگی نکرده است و اگر چه سطح و نوع ارتباط¬ها متنوع بوده؛ ولی هیچ¬گاه قطع نشده است، زیرا ارتباط با همنوع برای آدمی ضرورت دارد.
 ١٤:٠٥ - 1393/03/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
مناسبت های شادی و سرور در اسلام
با توجه به منابع ديني، (قرآن، روایات و سيره پيشوايان معصوم علیهم السلام)، دين اسلام موافق نشاط و شادي است، تعاليم اسلام به دليل توجّه به اين نيازها و تناسب آن با فطرت آدمي، توانست از محدوديت جزيرة العرب خارج شود و تمام عالم را از انوار خود نور افشانی کند البته اين شادي باید در چهار چوب دین و احکام الهی تحقق پیدا کند، علامه طباطبایی می گوید:« اسلام، نه انسان را از نيروها، غرايز و خواسته ‏هايش محروم مي‏كند و نه همه توجه را به تقويت جنبه‏ هاي مادي معطوف مي‏دارد. نه او را از جهاني كه در آن زندگي مي‏ كند، جدا مي‏سازد و نه او را بي‏نياز از دين و شريعت به حساب مي‏ آورد.»
 ١١:٢٣ - 1393/01/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
خوبیها را رها نکن
خوبیهای عاطفی
نیازی به این تذکر نیست که اهل بیت عصمت و طهارت هیچ احتیاجی به کارهای خیر ما و اشک هایی که برای آنان می ریزیم، ندارند. این ما هستیم که محتاج به یادآوری صحنه های شهادت آنان هستیم تا از این رهگذر، بگرییم و تصمیم بگیریم راه و روش اهل بیت را بپیماییم.
 ١١:٠٦ - 1392/12/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:١٠ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:٠٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٥٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٤٦ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣٩ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٥١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٤٥ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار و ثمرات تولّی و تبرّی
به طور كلّی، ملّت‎های آگاه و انسان‎های روشن، روش خود را نسبت به دوست و دشمن روشن می‎كنند و این روش مبتنی بر دو اصل اساسی است: 1. هم بستگی و دوستی با افراد هم كیش و هم هدف، به ویژه رهبران و پیشوایان. 2. تنفّر و بیزاری از بیگانه‎ها و عناصر فاسد و خطرناك
 ٠٠:٢٣ - 1392/02/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
تولی و تبری از منظر روایات
«تولی و تبری» دو اصطلاح قرآنی است که از دیدگاه شیعه از جمله فروع دین و از واجبات اسلام شمرده می شود. این دو واژه، به ترتیب، به معنای دوستی با دوستان خدا و نزدیکی به اهل حق و دشمنی با دشمنان خدا و دوری از اهل باطل است.
 ١٩:٢٤ - 1392/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
تولّی و تبرّی در احادیث
احادیث بسیار زیادی در کتاب‌های اسلامی از شیعه و اهل سنت در زمینه تولی و تبری آمده است و به قدری در این‌باره اهمیت داده شده است که در کمتر چیزی نظیر آن دیده می‌شود. بی‌شک این اهمت به خاطر آثار مثبتی است که پیوند دوستی با اولیاء خدا و دوستان خدا و بیزاری از دشمنان حق دارد؛ این آثار مثبت هم در قدرت ایمان ظاهر می‌شود و هم در تهذیب اخلاق و هم در پاکی اعمال و تقوا.
 ١٩:٢٤ - 1391/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3632
کل بازديدها :17395177
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :19958