نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > فروع دین > امر به معروف و نهی از منکر 


تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
پاسداران برای اقامه فریضه امر به‌ معروف از سرزنش احدی نمی‌هراسند
پیام مشترک سرلشکر جعفری و حجت الاسلام سعیدی؛ پاسداران برای اقامه فریضه امر به‌ معروف از سرزنش احدی نمی‌هراسند فرمانده کل سپاه و نماینده ولی فقیه در سپاه تاکید کردند: پاسداران باید برای اقامه فریضه عظیم امر به معروف و نهی از منکر قیام کنند و در این راه از سرزنش و ملامت احدی نمی‌هراسیم. به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه فرا رسیدن ۱۲ اردیبهشت، سالروز شهادت علامه شهید مرتضی مطهری و هفته عقیدتی سیاسی در سپاه، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه و حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه، پیام مشترکی صادر کردند که متن کامل پیام به شرح ذیل است:
 ٠٥:٥١ - 1395/02/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
ارشاد با زن یزید!
ارشاد با زن یزید! شاید تا به حال موردهای متفاوتی را برای اصلاح ناهنجاری ها از جمله بدحجابی دیده باشید اما این شیوه روی گشت ارشاد را هم سفید کرده است! امیر رضوانی - بخش اجتماعی تبیان حجاب ، محرم،قیام امام حسین "برای امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امور امت جدم قیام کردم " جمله ای معروف از حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام که اهداف قیام ایشان را بازگو می کند . امر به معروف و نهی از منکر سر فصل مهمی از احکام اجتماعی سیاسی است
 ٠٧:٠٨ - 1394/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
بی‌تفاوتی در برابر منکرات حیات نظام را به خطر می‌اندازد
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم: بی‌تفاوتی در برابر منکرات حیات نظام را به خطر می‌اندازد مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: بی‌تفاوتی در برابر منکراتی که در جامعه رخ می‌دهد زیبنده نظام اسلامی نیست و حیات نظام را به خطر می‌اندازد.
 ٠٩:٣٢ - 1394/07/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
همایش توجیهی و آموزشی آمران به معروف در قم برگزار شد
همایش توجیهی و آموزشی آمران به معروف در قم برگزار شد همایش توجیهی و آموزشی آمران به معروف و ناهیان از منکر در اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، سیدمهدی امینی معاون تشکل های مردمی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این همایش از اجرای طرح طلایه داران به منظور صیانت از قانون امر به معروف و نهی از منکر خبر داد و افزود: در این طرح گروه های ۱۰ نفر آمران به معروف و ناهیان از منکر ساماندهی می شوند و به این افراد آموزش های مورد نیاز داده می‌شود.
 ٠٨:٥٨ - 1394/07/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
مداومت بر این عمل، مشکلات را حل می کند
مداومت بر این عمل، مشکلات را حل می کند به مسئله ی امر به معروف و نهی از منکر می شود از ابعاد مختلفی نگاه کرد. عظمتی که در روایات برای امر به معروف گفته شده، حیرت آور است. چنانچه امر به معروف و نهی از منکر با همه ی اعمال خیر و حتی جهاد مقایسه می شود و به نحو باور نکردنی ترجیح داده می شود. فراوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان امر به معروف
 ٠٦:٣٦ - 1394/07/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
راهکارهای اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در سیره رضوی
راهکارهای اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در سیره رضوی آموزش غيرمستقيم، تحقير و تعرض به شخصيت حقيقی و حقوقی كسی را به دنبال نخواهد داشت، آن گونه كه در سيره­ امام حسن و امام حسين «ع» در آموزش وضو ديديم كه آن پير، چون اعتراف نمود به جهل خویش. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی از دکتر احمدعلی افتخاری استاد دانشگاه اصول الدین درباره راهکارهای اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در سیره رضوی که به مناسبت میلاد امام رضا(ع) اکنون پیش روی شماست.
 ٠٧:٠٨ - 1394/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
تعیین رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر
تعیین رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر رییس کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت که آیت الله جنتی رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شد. آیت الله جنتی رییس کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت که آیت الله جنتی رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شد.
 ٠٦:٢٠ - 1394/06/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
نهی از منکر اول خطاب به مدیران است، نه بی‌حجاب‌های خیابان
تنها مسیر برای زندگی بهتر(۱۹)؛ نهی از منکر اول خطاب به مدیران است، نه بی‌حجاب‌های خیابان علیرضا پناهیان گفت: وقتی از «زندگی بهتر» صحبت می‌کنیم همه باید متوجه شوند که داریم سیاسی صحبت می‌کنیم؛ چون تا وضع قدرت و افراد قدرت اصلاح نشوند آن‌ هم نه اصلاحِ حداقلی کسی به زندگی بهتر نخواهد رسید.
 ٠٨:٥٤ - 1394/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
شيوه‌هاي امر و نهي لساني
شيوه‌هايي از امر و نهي لساني تذكر زباني مي‌تواند با شيوه‌هاي فراوان و متنوعي انجام گيرد و ما در اين جزوه تعدادي از آنها را همراه با نمونه‌هاي عملي مطرح مي‌كنيم تا عمل كنندگان به اين دو فريضه‌ي نوراني بتوانند شيوه‌ي متناسب با زمان و مكان و شخصيت خود و مخاطبشان را برگزينند. 1ـ امر به معروف ساده رايج‌ترين امر و نهي ديني، امر و نهي ساده است اين شيوه به خاطر ادبيات روان و محتواي روشني كه دارد بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد و تأثيرگذاري خاص خود را هم به همراه دارد. روزي مردي به امام حسينعلیه السلام رسيد و قبل از هر چيز گفت: حالت چطور است خداوند سلامتي دهد. امام فرمود: سلام كردن بر سخن گفتن مقدم است خداوند به تو سلامتي دهد آنگاه فرمود: به كسي اجازه‌ي سخن ندهيد تا اول سلام كند.
 ٠٧:١٧ - 1394/02/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویژگیهای آمران به معروف وناهیان از منکر  
ویژگیهای آمران به معروف وناهیان از منکر   برای اینکه امر به معروف و نهی از منکر اثر و کاربرد بیشتری داشته باشد شایسته است آمر و ناهی در خود ویژگیهایی را پدید آورد که در انجام و توفیق این فریضه بزرگ الهی نقش موثری دارند.به ویژه کسانیکه نیروهای تبلیغاتی و آمر و ناهی برای اسلام محسوب می شوند باید توجه بیشتری به این مسئله داشته باشند. مولف تفسیرالمنار ذیل آیه شریفه:"ولتکن منکم امة یدعون الی الخیر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر"
 ٠٧:١٤ - 1394/02/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
اهميت و ضرورت امر به معروف و نهي از منكر لساني
اهميت و ضرورت امر به معروف و نهي از منكر لساني   اهميت و ضرورت امر به معروف و نهي از منكر لساني: با توجه به اينكه هدف از خلقت كه پرستش خداست در گرو آگاهي بشر از احكام است مي‌توان به اهميت و ضرورت تذكر لساني كه در رسيدن به اين آگاهي نقش بسزايي دارد پي برد. چرا كه او بايد با زبان و گفتار طرفدار و تبليغ‌كننده‌ي خوبي‌ها و خوبان باشد و نسبت به بدي‌ها و گنهكاران و تخلفات و منكرات، اعتراض كند وقتي بناي همگاني بر اين باشد كه نسبت به خلافكار، تذكر زباني بدهند، او عرصه را بر خود تنگ مي‌بيند و جوّ عمومي جامعه را براي ارتكاب فساد و گناه، مناسب نمي‌يابد. به شرط اين كه گويندگان و تذكردهندگان، از روي خيرخواهي و دلسوزي و متانت تذكر دهند و نهي كنند. همين كه در روايات اين همه بر گفتن زباني تأكيد شده ، نشان دهنده‌ي تأثير آن است.
 ٠٧:١٣ - 1394/02/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
مراحل امر به معروف و نهي از منكر
مراحل امر به معروف و نهي از منكر امر و نهي ديني داراي سه مرتبه مي‌باشد اظهار تنضر قلبي، امر و نهي زباني و اِعمال قدرت، كه بحث ما در اين تحقيق پيرامون مرتبه‌ي دوم يعني امر و نهي زباني مي‌باشد. امر به معروف و نهي از منكر قلبي در اين مرحله انسان مؤمن با ديدن اين كه كار خوبي توسط ديگران انجام مي‌شود در دل خود خوشحال مي‌شود و سرور و شادماني از چهره‌ي او نمايان مي‌گردد و نيز با مشاهده كار ناروايي، در دل و درون خود اندوهگين مي‌گردد و ناراحتي و نفرت در چهره‌ي او، خود را نشان مي‌دهد. اميرمؤمنان حضرت علي علیه السلام مي‌فرمايند:
 ٠٧:١١ - 1394/02/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
امربه معروف و نهی از منکر لسانی
امربه معروف و نهی از منکر لسانی بررسي واژه‌ي امر و نهي: الف ـ امر: امر داراي دو معني است: 1ـ به معناي كار و چيز. در اين معنا بصورت «امور» جمع بسته مي‌شود و فعل و صفت از آن مشتق نمي‌گردد. در آياتي از قرآن به همين معنا استعمال شده است همانند: «و شاورهم في الامر ـ در كارها با آنان مشورت كن». «الي الله تُرجع الامور ـ همه كارها به خدا باز مي‌گردد». 2علیه السلامـ به معناي دستور و فرمان و برانگيختن به چيزي. اگر به اين معنا باشد جمع آن «اوامر» است و فعل (مانند اَمَرَ يأمُرُ...) و صفت (مانند آمر و مأمور و...) از آن مشتق مي‌گردد. و در آياتي از قرآن كريم در اين معنا استعمال شده است مانند: «قُلْ أَمَرَ رَبّي بِالْقِسْطِ ـ بگو پروردگارم به قسط و عدل فرمان داده است». «أَمَرَ أَلاّ تَعْبُدُوا إِلاّ إِيّاهُ ـ خداوند فرمان داده است كه چيزي جز او را نپرستيد».
 ٠٧:٠٨ - 1394/02/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش امر به معروف و نهی ازمنکر در نهضت حسینی
نقش امر به معروف و نهی ازمنکر در نهضت حسینی مقدمه: امر به معروف و نهی از منکر از جمله فرایضی است که در شریعت اسلام بدان توجه ویژه ایی شده است تا بدانجا که در ردیف اصولی همچون نماز و زکات قرار گرفته است. به همین دلیل بزرگان دین همچون امام حسین(ع) به احیای این فریضه بزرگ اهتمام ورزیده اند. نهضت امام حسین(ع) خود جلوه ایی واقعی از احیای امر به معروف و نهی از منکر است. حضرت در عصری زندگی می کرد که شئونات اسلامی رعایت نمی شد و هتاکی و منکرات در جامعه اسلامی شیوع یافته بود. سردمداران حکومت فاسد بنی امیه و در راس آن یزید بن معاویه جامعه اسلامی را سوی کفر و الحاد می کشاندند.
 ٠٨:٢٨ - 1394/01/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
امر به معروف و نهی منکر؛محور اصلی قیام حسینی
امر به معروف و نهی منکر؛محور اصلی قیام حسینی مقدمه نهضت امام حسین(ع) خود جلوه ایی واقعی از احیای امر به معروف و نهی از منکر است. حضرت در عصری زندگی می کرد که شئونات اسلامی رعایت نمی شد و هتاکی و منکرات در جامعه اسلامی شیوع یافته بود. بسیاری از مسلمانان انحرافات عمیق را در جامعه می دیدند اما عکس العملی نشان نمی دادند. این امام حسین(ع) بود که با بصیرت و شجاعت و مقام والای امامت توانست قیامی شگرف را در تاریخ اسلام رقم بزند که نتیجه و فواید در همه اعصار در جامعه اسلام باقی بماند . مهمترین علت قیام حسینی:
 ٠٥:٥٦ - 1394/01/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نصب دوربین دولت سعودی در همه مساجد
دولت سعودی هم در همه مساجد دوربین نصب خواهد کرد! بعد از دولت‌هایی مانند ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان در آسیای مرکزی، این بار دولت عربستان در مسیر اجباری کردن نصب دوربین در همه مساجد این کشور برای مقابله با تندروی مذهبی است. روندی که ظاهرا به صورت‌های مختلف در کشورهای در معرض تحولات سال‌های اخیر در حال تکرار است.
 ٠٥:٣٨ - 1393/09/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام عزاداری :مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است
مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است/ حضرت آقا با برهنه‌شدن در عزاداری‌ها مخالفند پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری پاسخ داده است. به عنوان نمونه درباره قمه‌زنی حتی به صورت مخفیانه آمده که حضرت آقا منع کردند و فرمودند این عزاداری نیست، بلکه تخریب عزاداری است.
 ٠٨:٢٧ - 1393/08/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
قربان عید بندگی
قربان عید بندگی حضرت ابراهیم(ع) قهرمان توحید، پس از انجام رسالت خویش در بابل و هجرت به فلسطین از خداوند تقاضای فرزند صالحی نمود. خداوند نیز دعای خلیلش را در سن صد سالگی اجابت نمود. قرآن کریم می‌فرماید: «فبشرناه بغلام حلیم» (1) ما او را به نوجوانی بردبار بشارت دادیم.
 ٠٨:٠٠ - 1393/07/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام حضرت امام حسن (ع) ان الله جعل شهر رمضان مضمارا لخلقه ، فیستبقون فیه بطاعته الی مرضاته .( تحف العقول ، ص 239 ) به درستی كه خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه خلق خود ساخته تا به وسیله طاعتش به رضای او سبقت گیرند .
 ٠٧:٥٢ - 1393/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5316
کل بازديدها :17413170
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :28630