نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه جهاد در اسلام
جایگاه جهاد در اسلام جهاد در اسلام تعليم كتاب و حكمت به آنان است، از اين‏ رو خداوند قبل از هر سخن ديگر درباره جنگ، به ذكر هدف آن می پردازد. هدف جنگ، اقامه دين و اعتلای كلمه توحيد است. به گزارش خبرگزاری مهر، رهبر معظم انقلاب اسلام در بیاناتی درباره جهاد می فرمایند: جهاد در اسلام در واقع کمک به ملتهایى است که پشت پرده‌ سیاستهاى استعمارى و استکبارى و استبدادى قرار داده شده‌اند که نور اسلام به اینها نرسد؛ نور هدایت به اینها نرسد. جهاد براى دریدن این پرده‌ها و این حجابها است؛ جهاد اسلامى این است. بحث اینکه آیا جهاد، دفاعى است یا ابتدائى است یا مانند اینها، بحثهاى فرعى است؛ بحث اصلى این است: ما لَکُم لا تُقاتِلونَ فى سَبیلِ اللهِ وَ المُستَضعَفینَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّسآءِ وَ الوِلدان؛
 ٠٦:٤٧ - 1394/05/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
جنگ جمل
جنگ جمل جنگ جمل، نبردی در جمادی الاول 36/نوامبر 656، میان امیرالمؤمنین علی(ع) و سپاهیان آن حضرت، با طلحه، زبیر، عایشه و هوادارانشان در بصره روی داد. جنگ جمل یکی از پیامد‌های حادثه قتل و خلافت امیرالمؤمنین علی(ع)، و نخستین نبردی بود که پس از اسلام طلحه و زبیر، از بزرگان اصحاب پیامبر(ص) و دو رهبر اصلی جریانی که به نبرد جمل منتهی شد، جزو بیعت‌کنندگان با امام علی(ع) بودند. اینکه آن دو بعدها بارها تصریح کردند که بیعت آنها از روی اختیار یا قلبی نبوده است و نیز روایت زهری که آشکارا تمایلات عثمانی داشت و در تأیید ادعای بیعت غیر اختیاری آن دو نقل شده، در مجموع نشان می‌دهد که انکار اصل بیعت ممکن نبوده است.
 ٠٧:٢٧ - 1394/02/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
نصب دوربین دولت سعودی در همه مساجد
دولت سعودی هم در همه مساجد دوربین نصب خواهد کرد! بعد از دولت‌هایی مانند ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان در آسیای مرکزی، این بار دولت عربستان در مسیر اجباری کردن نصب دوربین در همه مساجد این کشور برای مقابله با تندروی مذهبی است. روندی که ظاهرا به صورت‌های مختلف در کشورهای در معرض تحولات سال‌های اخیر در حال تکرار است.
 ٠٥:٣٨ - 1393/09/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
غزوه خیبر
غزوه خیبر غزوه خیبر، از غزوات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در سال هفتم. منطقه خیبر امروزه در 165 کیلومتری شمال مدینه در جاده منتهی به شام (جاده تبوک)* واقع و مرکز آن شهر الشُّرَیف است. این منطقه مشتمل بر مجموعه روستاها و مزارع سرسبزی است که در واحه¬ای به همین نام (خیبر) در سنگستانی به ارتفاع حدود 854 متر از سطح دریا قرار دارند. خیبر دره¬ها و وادیهای بزرگ و آب، زراعت و جمعیت فراوان دارد و محصول عمده آن خرماست که از دیرباز به آن مشهور بوده است.
 ٠٩:٢٩ - 1393/08/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام عزاداری :مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است
مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است/ حضرت آقا با برهنه‌شدن در عزاداری‌ها مخالفند پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری پاسخ داده است. به عنوان نمونه درباره قمه‌زنی حتی به صورت مخفیانه آمده که حضرت آقا منع کردند و فرمودند این عزاداری نیست، بلکه تخریب عزاداری است.
 ٠٨:٢٧ - 1393/08/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
قربان عید بندگی
قربان عید بندگی حضرت ابراهیم(ع) قهرمان توحید، پس از انجام رسالت خویش در بابل و هجرت به فلسطین از خداوند تقاضای فرزند صالحی نمود. خداوند نیز دعای خلیلش را در سن صد سالگی اجابت نمود. قرآن کریم می‌فرماید: «فبشرناه بغلام حلیم» (1) ما او را به نوجوانی بردبار بشارت دادیم.
 ٠٨:٠٠ - 1393/07/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام حضرت امام حسن (ع) ان الله جعل شهر رمضان مضمارا لخلقه ، فیستبقون فیه بطاعته الی مرضاته .( تحف العقول ، ص 239 ) به درستی كه خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه خلق خود ساخته تا به وسیله طاعتش به رضای او سبقت گیرند .
 ٠٧:٥٢ - 1393/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
در اوج ایمان با تولی و تبری
در اوج ایمان با تولی و تبری اصول دین را به مثابه ریشه¬های درخت اسلام و فروع دین را در حکم شاخه¬های این درخت تناور برشمرده¬اند. دو شاخه از شاخه¬های ده¬گانه فروع دین تولی و تبری نام دارند. در کتاب¬های لغت تولی به معنی دوستی نمودن و تبری نیز به معنای بیزاری و دوری کردن است.
 ١٢:٥٧ - 1393/03/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان انسان هرگز بدون ارتباط و تعامل با دیگران زندگی نکرده است و اگر چه سطح و نوع ارتباط¬ها متنوع بوده؛ ولی هیچ¬گاه قطع نشده است، زیرا ارتباط با همنوع برای آدمی ضرورت دارد.
 ١٤:٠٥ - 1393/03/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:١٠ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:٠٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٥٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٤٦ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣٩ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٥١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٤٥ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
کلمه لااله الا الله و جمع میان نفی و اثبات
این که می گویند کلمه «لا اله الا الله» جمعی است میان نفی و اثبات، سخن درستی است. «لا اله» نفی و انکار است، کفر به غیر خداست، «الا الله» ثبات ایمان به خداست، که در " آیة الکرسی " این طور می خوانیم: «لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی فمن یکفر بالطاغوت و یؤمن بالله فقد استمسک بالعروة الوثقی»؛ در دین اکراهی نیست، چرا که راه از بیراهه آشکار شده است. پس هر که به طاغوت کفر ورزد و به خدا ایمان آورد، یقینا به محکم ترین دستاویز دست آویخته است که هرگز نخواهد گسست.
 ١٩:٢٧ - 1391/01/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
صلح، جنگ و آمادگی نظامی از نظر قرآن
آنچه که از مجموع آیات قرآن معلوم است؛ نه طرفدار جنگ است به طور کلی و در هر شرایطی و نه طرفدار صلح است به طور کلی و در هر شرایطی. در شرایط خاصی پیشنهاد صلح می کند و به پیغمبر (ص) اصرار و تأکید می کند که از صلح و سلام نترس و مگذر، و در شرایطی که معلوم شود طرف خائن است و در همان شرایطی است که هفته پیش عرض کردیم ، می گوید با اینها بجنگ.
 ١٩:١٣ - 1391/01/02 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3457
کل بازديدها :17395002
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :24750