نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصطلاح فقهی خمس
اصطلاح فقهی خمس تعریف خمس: هر چند در پاره ای از خصوصیات خمس از جهت موارد تعلق و مصرف آن اختلاف وجود دارد اما اصل وجوب خمس در اسلام مسلم و قطعی است تا آنجا که می توان این وجوب را از ضروریات دین دانست اصطلاح فقهی خمس خمس در لغت بمعنای یک پنجم (⅕) و در اصطلاح شرعی؛ حقی است معادل (⅕) در مال مکلف برای مواردی که در آیه 41 سوره انفال آمده است. (1) وجوب خمس: هر چند در پاره ای از خصوصیات خمس از جهت موارد تعلق و مصرف آن اختلاف وجود دارد اما اصل وجوب خمس در اسلام مسلم و قطعی است تا آنجا که می توان این وجوب را از ضروریات دین دانسته و منکرش را در زمره کافران بحساب آورد.(2) از همین رو؛ در ادامه به اختصار ادله آن ذکر می شود:
 ٠٨:٥٧ - 1396/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
حکم خمس خانه ای که به ارث رسیده
حکم خمس خانه ای که به ارث رسیده به طور کلی اموال و سرمایه هایی که به آنها خمس تعلق می گیرد، اگر یکبار خمس آنها پرداخت شود، دیگر متعلق خمس نمی شوند حتی اگر سالیان دراز آن سرمایه بماند. اما اگر مال از چیزهایی باشد که رشد و نمو داشته باشد و یا قیمت آن اضافه شود، اصل آن دیگر خمس ندارد، اما نسبت به مازاد و قیمت اضافه شده باید خمس پرداخت شود. فرآروی: آمنه اسفندیاری - بخش احکام اسلامی تبیان خمس سوال: آیا به آپارتمانی که به ارث رسیده است خمس تعلق می گیرد؟
 ٠٩:٥٩ - 1394/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
چند مسئله خمسی
چند مسئله خمسی خمس سوال: آیا به اعتبار باقیمانده کارت‌هاى تلفن و شارژ موبایل اعتبارى، خمس تعلق مى‌گیرد؟ جواب: شارژ موبایل را اگر با درآمد بین سال پرداخته است، اعتبار باقیمانده در كارت سر سال خمسی خمس دارد. (آیة الله خامنه ای دام ظله) ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ سوال: آیا برای محاسبه خمس، می‌توان قرضی که در بین سال انجام شده را از درآمد باقی‌مانده کسر کرد؟
 ٠٦:٠٤ - 1394/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
به طلاهای امانت نزد بانک، خمس تعلق می گیرد؟
به طلاهای امانت نزد بانک، خمس تعلق می گیرد؟ خمس خمس به كسی واجب می‌گردد كه پس انداز داشته باشد و درآمدش از مخارجش بیشتر باشد و اگر كسی پس اندازی نداشته باشد پرداخت خمس بر او واجب نیست. سوال: اگر مقداری از طلاهای زینتی را به عنوان ضمانت برای دریافت وام از بانک کارگشایی، به امانت بگذاریم، به آن خمس تعلق می‌گیرد؟
 ٠٧:١٩ - 1394/04/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا سرمایه کسب و کار خمس دارد؟
پاسخ به سؤالات دینی؛ آیا سرمایه کسب و کار خمس دارد؟ اگر سرمایه به مقداری باشد که با دادن خمس آن نمی تواند با باقی مانده سرمایه مطابق شأن خود کار کند و کارکردن با بقیه، هزینه زندگی او را تأمین نمی کند، سرمایه خمس ندارد. به گزارش خبرنگار مهر، همواره سؤالهای زیادی وجود دارد که ذهن افراد را به خود مشغول می کند، گروه دین و اندیشه خبرگزاری مهر برخی از پرتعدادترین سؤالاتی که توسط مردم از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پرسیده می شود را برای آگاهی مخاطبان ارائه می کند. پرسش: آیا سرمایه کسب و کار خمس دارد؟
 ٠٤:١٧ - 1394/02/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
نصب دوربین دولت سعودی در همه مساجد
دولت سعودی هم در همه مساجد دوربین نصب خواهد کرد! بعد از دولت‌هایی مانند ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان در آسیای مرکزی، این بار دولت عربستان در مسیر اجباری کردن نصب دوربین در همه مساجد این کشور برای مقابله با تندروی مذهبی است. روندی که ظاهرا به صورت‌های مختلف در کشورهای در معرض تحولات سال‌های اخیر در حال تکرار است.
 ٠٥:٣٨ - 1393/09/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام عزاداری :مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است
مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است/ حضرت آقا با برهنه‌شدن در عزاداری‌ها مخالفند پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری پاسخ داده است. به عنوان نمونه درباره قمه‌زنی حتی به صورت مخفیانه آمده که حضرت آقا منع کردند و فرمودند این عزاداری نیست، بلکه تخریب عزاداری است.
 ٠٨:٢٧ - 1393/08/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
قربان عید بندگی
قربان عید بندگی حضرت ابراهیم(ع) قهرمان توحید، پس از انجام رسالت خویش در بابل و هجرت به فلسطین از خداوند تقاضای فرزند صالحی نمود. خداوند نیز دعای خلیلش را در سن صد سالگی اجابت نمود. قرآن کریم می‌فرماید: «فبشرناه بغلام حلیم» (1) ما او را به نوجوانی بردبار بشارت دادیم.
 ٠٨:٠٠ - 1393/07/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام حضرت امام حسن (ع) ان الله جعل شهر رمضان مضمارا لخلقه ، فیستبقون فیه بطاعته الی مرضاته .( تحف العقول ، ص 239 ) به درستی كه خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه خلق خود ساخته تا به وسیله طاعتش به رضای او سبقت گیرند .
 ٠٧:٥٢ - 1393/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
در اوج ایمان با تولی و تبری
در اوج ایمان با تولی و تبری اصول دین را به مثابه ریشه¬های درخت اسلام و فروع دین را در حکم شاخه¬های این درخت تناور برشمرده¬اند. دو شاخه از شاخه¬های ده¬گانه فروع دین تولی و تبری نام دارند. در کتاب¬های لغت تولی به معنی دوستی نمودن و تبری نیز به معنای بیزاری و دوری کردن است.
 ١٢:٥٧ - 1393/03/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان انسان هرگز بدون ارتباط و تعامل با دیگران زندگی نکرده است و اگر چه سطح و نوع ارتباط¬ها متنوع بوده؛ ولی هیچ¬گاه قطع نشده است، زیرا ارتباط با همنوع برای آدمی ضرورت دارد.
 ١٤:٠٥ - 1393/03/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته های ناب
سودمندی معامله با خداوند متعال
امام هشتم از پدر گرامی خود موسى بن جعفر عليهم السّلام روايت كرده كه : امام صادق عليه السّلام با گروهى كه اموالى براى تجارت به همراه داشتند از راهى ميگذشتند. به آنها خبر دادند كه راهزنانى مسلّح در راه هستند و اموال شما را سرقت خواهند کرد.
 ١٤:٣٤ - 1393/01/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:١٠ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:٠٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٥٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٤٦ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣٩ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٥١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3425
کل بازديدها :17394970
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :29634