نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات:
جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامه‌های خود گذارد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات: جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامه‌های خود گذارد رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات فرمودند: جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامه‌های خود گذارد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات با اشاره به جایگاه برجسته و اهمیت والای این فریضه، از کم‌کاری در امر اقامه زکات انتقاد و تأکید کردند: نظام جمهوری اسلامی باید این فریضه بزرگ را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهد.
 ٠٧:٤٩ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
* عید سعید فطر
* عید سعید فطر روز اول شوال روز عید سعید فطر است که از اعیاد مهم اسلامی محسوب می شود. * حقیقت عید فطر واژه عید از ماده « عود » به معنای باز گشت است و در اصطلاح به معنی جشن و شادی است. و در این روز چون روزه داران در پرتو اطاعت از فرامین الهی در رتبه برترین ها قرار می گیرند و بواسطه روزه یک ماهه از آلایش های یازده ماهه پیرایش می یابند، و به صفا و پاکی و فطرت توحیدی خود باز می گردند، این روز را عید گرفته و شاد و خوشحال هستند و کلام امیرالمومنین علی7 نیز اشاره به همین حقیقت است که می فرماید: همانا عید فطر عید کسی است که خداوند روزه اش را پذیرفته و کارش را ستوده است و هر روزی که خدا را درآن نا فرمانی نکنند، آن روز ، عید است. (نهج البلاغه/732) *
 ٠٧:٢٥ - 1395/04/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
نصب دوربین دولت سعودی در همه مساجد
دولت سعودی هم در همه مساجد دوربین نصب خواهد کرد! بعد از دولت‌هایی مانند ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان در آسیای مرکزی، این بار دولت عربستان در مسیر اجباری کردن نصب دوربین در همه مساجد این کشور برای مقابله با تندروی مذهبی است. روندی که ظاهرا به صورت‌های مختلف در کشورهای در معرض تحولات سال‌های اخیر در حال تکرار است.
 ٠٥:٣٨ - 1393/09/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام عزاداری :مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است
مطابق فتوای رهبری قمه‌زنی مخفیانه هم حرام است/ حضرت آقا با برهنه‌شدن در عزاداری‌ها مخالفند پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری پاسخ داده است. به عنوان نمونه درباره قمه‌زنی حتی به صورت مخفیانه آمده که حضرت آقا منع کردند و فرمودند این عزاداری نیست، بلکه تخریب عزاداری است.
 ٠٨:٢٧ - 1393/08/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
قربان عید بندگی
قربان عید بندگی حضرت ابراهیم(ع) قهرمان توحید، پس از انجام رسالت خویش در بابل و هجرت به فلسطین از خداوند تقاضای فرزند صالحی نمود. خداوند نیز دعای خلیلش را در سن صد سالگی اجابت نمود. قرآن کریم می‌فرماید: «فبشرناه بغلام حلیم» (1) ما او را به نوجوانی بردبار بشارت دادیم.
 ٠٨:٠٠ - 1393/07/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام
«رمضان» در کلام معصومین علیهم السلام حضرت امام حسن (ع) ان الله جعل شهر رمضان مضمارا لخلقه ، فیستبقون فیه بطاعته الی مرضاته .( تحف العقول ، ص 239 ) به درستی كه خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه خلق خود ساخته تا به وسیله طاعتش به رضای او سبقت گیرند .
 ٠٧:٥٢ - 1393/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
در اوج ایمان با تولی و تبری
در اوج ایمان با تولی و تبری اصول دین را به مثابه ریشه¬های درخت اسلام و فروع دین را در حکم شاخه¬های این درخت تناور برشمرده¬اند. دو شاخه از شاخه¬های ده¬گانه فروع دین تولی و تبری نام دارند. در کتاب¬های لغت تولی به معنی دوستی نمودن و تبری نیز به معنای بیزاری و دوری کردن است.
 ١٢:٥٧ - 1393/03/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان
حدود شرعی معاشرت زنان و مردان انسان هرگز بدون ارتباط و تعامل با دیگران زندگی نکرده است و اگر چه سطح و نوع ارتباط¬ها متنوع بوده؛ ولی هیچ¬گاه قطع نشده است، زیرا ارتباط با همنوع برای آدمی ضرورت دارد.
 ١٤:٠٥ - 1393/03/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:١٠ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٧:٠٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٥٣ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٤٦ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣٩ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٣١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٥١ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٤٥ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار زکات
درمان بخل: امام صادق علیه‌السلام فرمود: « هر کس زکات مال خود را بپردازد قطعاً از بخل حفظ شده است».
 ١٠:٠٠ - 1391/11/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
اهمیت زکات از دیدگاه آیات و روایات
پرداخت زکات جزء واجبات مالی است ترجمه آیه 103 سوره توبه «از اموالشان صدقه (زکات) بگیر تا بدین وسیله آنان را پاک‌سازی و رشدشان دهی و بر آنان درود فرست زیرا دعای تو مایه آرامش آنان است و خداوند شنوا و داناست»
 ٠٩:٥٨ - 1391/11/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
زكات دراسلام
زكات درلغت به معني پاكي است وخداوند صدقه واجبه را زكات نام نهاده است چون باعث پاك شدن وتزكيه نفس مي گردد:خداوند مي فرمايد:( ﴿خذ من اموالهم صدقه تطهرهم وتزكيهم بها﴾)توبه/103 «ازاموال مومنان صدقه وزكات بگير كه بدينوسيله ايشان را پاك مي نمائي وتزكيه مي كني»تزكيه وتطهير مومنان به وسيله زكات ازجانب پروردگار شامل افراد جامعه ومومنان است چرا كه زكات نفوس افرادرا از گناه وپليدي بخل وپستي وسنگدلي وخودخواهي وطمع وساير رذايل اخلاقي واجتماعي كه باعث حسادت وتعدي ودشمني وجنگ وعداوت هستند پاك مي نمايد ونفس آنها را تزكيه ميكندوآنها را به وسيله خير وبركت واخلاق عملي به مقام شامخي مي رساند كه شايستگي سعادت دنيا وآخرت را به دست مي آورند
 ١٦:٥٤ - 1391/01/02 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3242
کل بازديدها :17394787
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :22012