نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
خداحافظ به اميد سلام
خداحافظ به اميد سلام همين ديروز بود كه به پيشوازت به دشت ها و تپه ها آمديم و با ديدنت خنده بر لبهايمان نشست و امروز براي بدرقه ات به دشت ها و تپه ها آمديم و با وداعت يك چشممان خنده و يك چشممان گريه همين ديروز بود كه با يك بغل خير با لبهاي خندا به سوي ما آمدي و بي درنگ آستينها را بالا زدي و گفتي خانه را بايد شست . و امروز كه مي روي با يك بغل غم و غصه بدرقه ات مي كنيم .چه خوب بود با تو بودن و چه زود گذشت اين روزها. خداحافظ اي نازنين، اي بهترين همنشين. خداحافظ اي مهربان، اي عيد دوستان. خداحافظ اي زنجير شيطان. خداحافظ اي كريم اي بهتر و برتر از ساعتها، روزها، ماه ها. اي لحظه هايت انگار زندگي در كنار يار،« اي ماه دست يافتن به آرزوها». خداحافظ اي جليل، اي بزرگ، اي اميد بهشت. خداحافظ اي مونس اي همدم اي نيكو سرشت. خداحافظ اي هموار كننده راه هاي نيكو و احسان. اي ناصر در برابر كيدهاي شيطان. خداحافظ اي نرم كننده دلها، اي پاك كننده گناهان. اي خاموش كننده آتش اي ماه آزاد شدگان. خداحافظ اي ماهي كه هزار ماه به اندازه يك شبت نمي شود. شبي كه در آن شب آسمانها و زمين به سنگيني غصه هاي زينبت نمي شود. خداحافظ اي كه بديها از تو گريزان و خوبيها در تو بسيار. فراغت رنج و وحشت و انتظار، بودنت اميد و امن و قرار. خداحافظ اي آشنايي ناتمام. خداحافظ به اميد سلام.
 ١١:٠٧ - 1397/03/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
از غذاهای رمضانی تا ۳۰ شب روضه‌خوانی
آئین‌های ماه رمضان در خوزستان؛ زندگی مردم به شب‌ها منتقل شد
از غذاهای رمضانی تا ۳۰ شب روضه‌خوانی آئین‌های ماه رمضان در خوزستان؛ زندگی مردم به شب‌ها منتقل شد آئین های ماه رمضان مردم خوزستان هم همانند سایر نقاط کشور، برای ماه رمضان آئین‌های خاصی دارند که اغلب این آئین‌ها که یادگار سال‌های قدیم است، منجر به نزدیکی هرچه بیشتر به خداوند و افزایش دوستی‌ها می‌شود. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: در سال‌های اخیر که ماه رمضان با روزهای گرم در خوزستان تلاقی پیدا کرده است، زندگی مردم اغلب به شب‌ها منتقل شده است و خوزستانی‌ها برای فرار از گرمایی که به بیش از ۴۵ درجه هم می‌رسد، سعی می‌کنند، فعالیت‌های بیرون از خانه خود را در شب‌ها و بعد از افطار انجام دهند برای همین است که اگر برای نمونه ساعت ۲ بامداد به یکی از محلات اهواز یا سایر شهرهای خوزستان سری بزنید شرایط رفت‌وآمد مردم و فعالیت واحدهای تجاری به‌گونه‌ای است که باورتان نمی‌شود این جنب‌وجوش در چنین ساعتی از شبانه‌روز است.
 ٠٩:٠٣ - 1397/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
درس‌ها و آموزه‌های ماه رمضان-بخش اول
درس‌ها و آموزه‌های ماه رمضان-بخش اول * محمداحسان آزادی بر اساس آیات و روایات، ماه رمضان و روزه آن، کلاس کارگاهی فشرده کسب تقوا و تزکیه نفس است. اینکه در این کارگاه ، چه درس‌ها و آموزه‌هایی باید یاد بگیریم به عنوان یک اصل اولی برای حضور در این کلاس است. نویسنده در مطلب پیش رو برخی از آموزه‌ها و درس‌هایی که باید در کلاس رمضانی آموخت را بر اساس آموزه‌های اسلامی تبیین کرده است. روزه، از پایه‌های اسلام از درس‌هایی که باید از ماه رمضان آموخت، توجه به جایگاه پر اهمیت روزه در اسلام و ارزش آن در تعلیم و تزکیه انسان است. خداوند در آیه 56 سوره ذاریات ، فلسفه و هدف آفرینش انسان را عبادت خود دانسته است. اما در آیات دیگر روشن نموده مراد از عبادت و بندگی نه آن است که وی سود کند، بلکه برای آن است تا جودی کرده باشد
 ١١:١٠ - 1397/03/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام انصاریان
جزای روزه دار لقای حق است/ هیچ گاه برای توبه کردن دیر نیست
حجت الاسلام انصاریان در گفتگو با مهر: جزای روزه دار لقای حق است/ هیچ گاه برای توبه کردن دیر نیست حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با بیان اینکه حقیقت ماه رمضان آزادی از خود حیوانی و تولد خود الهی است گفت: خداوند می فرماید روزه برای من است و من پاداش آن هستم یعنی جزای روزه دار لقای حق است.
 ١٠:٣٤ - 1397/02/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان؛
رمضان، ماه ضیافت رحیمیّه الهی است/ ترک گناه؛ شرط قبولی روزه
به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان؛ رمضان، ماه ضیافت رحیمیّه الهی است/ ترک گناه؛ شرط قبولی روزه ماه رمضان ماه رمضان ضیافت عمومی حضرت حق نیست. ضیافت ماه رمضان یک ضیافت خاص است. به تعبیر بزرگان، این ماه از ضیافت رحیمیه است و رحمت خاص خدا در این ماه برای مؤمنین قرار داده شده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: ماه مبارک رمضان فرصتی برای استفاده از رزق ها و نعمت هایی است که ممکن است انسان در طول ماه های دیگر نسبت به آن بی اعتنا بوده و یا از آنان غافل بوده است. ماهی که به تعبیر بزرگان ضیافت خاص خدای متعال است و خود او مومنین را به این ضیافت بزرگ دعوت کرده است.
 ١٠:٤٢ - 1397/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
در آستانه عید فطر؛
میزان فطریه از سوی مراجع تقلید اعلام شد
در آستانه عید فطر؛ میزان فطریه از سوی مراجع تقلید اعلام شد/ تکلیف میهمان شب عید قم - میزان زکات فطره سال جاری از نظر برخی از مراجع تقلید در آستانه عید سعید فطر اعلام شد. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در آستانه عید سعید فطر تعدادی از مراجع عظام تقلید نظر خود در مورد میزان زکات فطره و کفاره روزه و شرایط پرداخت آن در سال جاری و همچنین درباره فطریه میهمان شب عید اعلام کردند.
 ٠٨:٠٠ - 1396/04/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
عیـد سعید فطـر
عیـد سعید فطـر هردین و آیینی برای خود عیدی دارد و آیین نورانی اسلام نیز دارای اعیاد متعددی است. یکی¬از اعیاد بزرگ ومهم اسلامی، که دارای فضیلت و برکات بسیاری¬است، «عیدسعیدفطر» می-باشد. شب و روز عید فطر دارای اعمال ویژه¬ای است که به آن اشاره می¬کنیم: * شب عیـد فطـر از شب های ممتازسال شب اول ماه شوال است که شب عید فطر می¬باشد. در روایت است که « امیرالمومنین علی7 درسه شب نمی خوابید: شب بیست وسوم ماه مبارک رمضان ، شب فطر و شب نیمه شعبان» (بحار97/88)
 ٠٧:١٦ - 1396/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
تجلی فرهنگ«همسایه داری» در رمضان/نوای «الفراق» در کوچه‌ها
آیین‌های رمضان از خزر تا زاگرس؛ تجلی فرهنگ«همسایه داری» در رمضان/نوای «الفراق» در کوچه‌ها می‌پیچد رمضان فرصت تقویت فرهنگ «همسایه داری» است، فرهنگی که در لوای آئین‌هایی مانند «کاسما» و «هَمچه کاسه» تجلی می‌یابد؛ و حالا ماه خدا با نوای غم‌آلود «الفراق» به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: رمضان دیگری به روزهای پایانی خود رسید و مردم مشتاق ایران‌زمین عاشقانه آغوش گشودند تا مهمان سفره پربرکت خداوند باشند، مهمانی که در آن نوای آئین‌های رمضان به گوش می‌رسد، آیین‌هایی برای سفره‌های افطار و سحر که شیرینی آن زیر زبان ماندگار می‌شود.
 ٠٧:١٦ - 1396/04/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آئین‌های رمضان از خراسان تا هرمزگان
مهمانی خدا در گوشه و کنار ایران؛ از افطاری حرم رضوی تا «شوخوانی»
آئین‌های رمضان از خراسان تا هرمزگان مهمانی خدا در گوشه و کنار ایران؛ از افطاری حرم رضوی تا «شوخوانی» شمال و جنوب و شرق و غرب ندارد، هرجایی برای خودش دنیایی از آئین‌هایی است که به ماه خداوند طعم‌های رنگارنگ می‌دهد تا چهره رمضان در گوشه و کنار ایران‌زمین متفاوت و منحصربه‌فرد باشد. خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: رمضان دیگری به دهه سوم خود رسید و مردم مشتاق ایران‌زمین عاشقانه آغوش گشودند تا مهمان سفره پربرکت خداوند باشند، مهمانی که در آن نوای آئین‌های رمضان به گوش می‌رسد، آیین‌هایی برای سفره‌های افطار و سحر که شیرینی آن زیر زبان ماندگار می‌شود و عزاداری‌ها و شب‌زنده‌داری‌های شب قدر که توشه راه دنیا و آخرت خواهد شد.
 ٠٤:٥٦ - 1396/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله مظاهری:
گناه نورانیت روزه را می‌گیرد/ اهمیت کنترل زبان
آیت الله مظاهری: گناه نورانیت روزه را می‌گیرد/ اهمیت کنترل زبان آیت الله مظاهری گفت: اینکه دروغ و غیبت روزه را باطل می‌کند معنایش این نیست که باید قضا بگیرد یا کفاره دهد،‌ بلکه معنایش اینست که گناه نورانیت روزه را می‌گیرد و یک روزۀ رساله‌ای می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر، متن زیر مشروح سخنرانی آیت الله مظاهری در آستانه ماه مبارک رمضان است که در ادامه می خوانید؛ بسم الله الرّحمن الرّحیم الحمدلله ربّ العالمین والصلاة والسّلام علی خیر خلقه أشرف بریته ابوالقاسم محمّد صلی الله علیه و علی آله الطیّبین الطاهرین و عَلی جمیع الانبیاء وَالمُرسَلین سیّما بقیة الله فی الأرضین و لَعنة الله عَلی اعدائهم أجمعین.
 ٠٨:٢٣ - 1396/03/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشتی از حجت الاسلام نصیری؛
حکمت تشریع روزه از منظر قرآن
یادداشتی از حجت الاسلام نصیری؛ حکمت تشریع روزه از منظر قرآن خداوند در آیه «کمَا کتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکمْ» توضیح داده است که تشریع روزه تنها بر مسلمانان محدود نمی ‏شود، بلکه بر امت ‏های گذشته نیز واجب بوده است. به گزارش خبرنگار مهر، مطلب زیر یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین علی نصیری، استاد دانشگاه علم و صنعت با موضوع «حکمت تشریع روزه از منظر قرآن» است.
 ٠٨:٢١ - 1396/03/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
آئین‌های رمضان در غرب کشور
رایحه خوش رمضان با آداب‌ورسوم کهن؛ از سحرخوانی تا «طاباغ اوروجی»
آئین‌های رمضان در غرب کشور رایحه خوش رمضان با آداب‌ورسوم کهن؛ از سحرخوانی تا «طاباغ اوروجی» رایحه زیبای ماه ضیافت خدا امسال هم با آداب‌ورسوم کهن از «سحرخوانی» تا «طاباغ اوروجی» در جای‌جای ایران عزیز به مشام می‌رسد و نویدبخش فرصت بندگی است. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- سکینه اسمی: ماه رمضان در گوشه گوشه ایران مملو از آداب‌ورسومی است که گرچه امروزه تنها یادگاری شیرین از برخی از آن رسم و رسوم باقی‌مانده اما هنوز هم می‌توان صدای خدا را از بلندای ملکوت در این ماه زیبا شنید. ماه رمضان در هر گوشه‌ای از کشور علاوه بر حفظ ساختارهای متعارف شرعی، با آیین‌های خاص برگزار می‌شود، حتی اقوام مختلف مردم ایران از لر، ترک، کرد، فارس، اهالی جنوب، شمال، غرب و شرق در برخی آداب و سنن با یکدیگر مشترک و تنها اختلاف در نام آن آیین به دلیل تفاوت در گویش‌ها و زبان‌ها است.
 ٠٧:٢٦ - 1396/03/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
ماه مهمانی خدا در شعر آئینی
بازخوانی مهر؛ ماه مهمانی خدا در شعر آئینی/ شیطان به دست حضرت رحمان مهار شد پهن شدن سفره مهمانی خدا، اسارت شیاطین، شکوفه دادن قرآن و همچنین اشاره به برخی فقرات ادعیه وارده، گوشه‌ای از ابیات منظوم شاعران آئینی در پاسداشت حلول ماه ضیافت الهی است. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: و اینک، عید «رمضان کریم» فرا رسیده است تا همه بندگان و عارفان، حضور بر خوان الهی را با جان و دل احساس کنند. و این عید عمومی البته در اشعار شاعران آئینی هم متجلی است. مهدی رحیمی یکی از همین شاعران است که درباره حلول ماه مهمانی خدا شعر دارد: رمضان آمد و من آمده ام باز هم قید خودم را زده ام
 ٠٥:٣٢ - 1396/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
روزه ماه مبارک
روزه ماه مبارک روزه چیست؟ روزه آن است که انسان برای انجام فرمان خداوند عالم از اذان صبح تا مغرب از چیزهایی که روزه را باطل می¬کند، خودداری نماید. فضیلت روزه ارزش روزه را باید از سخنان بزرگان دین و حضرات معصومین: جویا شد. روایات فراوانی در فضیلت روزه وارد شده است، از جمله: 1- پیامبراکرم9 فرمود: روزه سپر و محافظ از آتش جهنم است. (وسایل¬ج7) 2- امام صادق7 فرمود: با فضبلت ترین جهاد در راه خدا روزه گرفتن در گرماست. (بحار96/253) 3- ازپیامبراکرم9 نقل شده: پروردگار عالم می¬فرماید: که تمام عمل فرزندآدم از آن او و برای اوست مگر روزه که برای من است. (وسایل7/294)
 ٠٥:٢٤ - 1396/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
بنا بر فتوای مقام معظم رهبری؛
استفتائات جدید پیرامون ماه مبارک رمضان
بنا بر فتوای مقام معظم رهبری؛ استفتائات جدید پیرامون ماه مبارک رمضان استفتائات جدید پیرامون احکام ماه مبارک رمضان بنا بر فتوای مقام معظم رهبری منتشر شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، استفتائات جدید و پاسخ رهبر انقلاب در مورد ماه رمضان را در ادامه می خوانید؛ رؤیت هلال در بلاد شرقی س. اگر در شهری شرقی ماه دیده شود برای همه ی شهرهای غربی هم اول ماه ثابت میشود؟ و یا این به فاصله ی دو شهر بستگی ندارد؟ واگر مثلا کسی در ژاپن که جزو شرقی ترین کشور ها است ماه را ببیند برای کل دنیا اول ماه ثابت میشود؟
 ٠٧:١٢ - 1396/03/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرحی بر دعای وداع ماه رمضان ماه رمضان
به مناسبت پایان ماه مبارک رمضان؛ شب عید فطر کمتر از شب قدر نیست/ شرحی بر دعای وداع ماه رمضان روایتی از امام صادق (ع) آمده است که حضرت فرمودند: اگر کسی در ماه رمضان مورد غفران قرار نگیرد، بعید است که بعد از این ماه مشمول لطف و رحمت خدا قرار گیرد. به گزارش خبرنگار مهر، دعای چهل و پنجم «صحیفه سجادیه» که به دعای وداع با ماه مبارک رمضان معروف است با وصف خدای متعال آغاز شده و با فرازهایی در خداحافظی با این ماه مبارک پایان می یابد.
 ٠٦:٤٦ - 1395/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
بیانات منتشرنشده رهبر انقلاب درباه وداع با ماه مبارک رمضان
بدرود ای ماه خدا؛ بیانات منتشرنشده رهبر انقلاب درباه وداع با ماه مبارک رمضان دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای بخشی هایی از بیانات قدیمی و منتشر نشده رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره وداع با ماه مبارک رمضان را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، در گزارش دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای آمده است: «بدرود ای ماه خدا» سرخی غروب رمضان نزدیک می‌شود و سفره ضیافت‌الهی یک یا دو روز دیگر بیشتر گسترده نخواهد بود.
 ٠٦:٤٤ - 1395/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت‌الله جوادی‌آملی: چه کسانی با ماه رمضان «وداع» می‌کنند
پای درس اخلاق آیت‌الله جوادی‌آملی چه کسانی با ماه رمضان «وداع» می‌کنند خبرگزاری فارس: چه کسانی با ماه رمضان «وداع» می‌کنند «وداع» برای کسی است که با ماه مبارک رمضان مأنوس بوده و این ماه دوست او باشد و گرنه آن کس که با این ماه نبوده وداعی ندارد. کسی که نمی‌‌داند چه وقت ماه مبارک رمضان آمد و چه وقت سپری شد چرا آمد و چرا سپری شد وداعی ندارد. به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، امام سجاد علیه‌السلام،‌ ماه مبارک رمضان را عید اولیاء الله می‌‌داند. در صحیفه سجادیه دعایی درباره مقام دعا و وداع ماه مبارک رمضان وجود دارد که حضرت در ابتدای این دعا می‌‌فرماید: یکی از بهترین بخشش‌های خدای متعال، ماه مبارک رمضان و روزه این ماه است.
 ٠٦:٢٣ - 1395/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
خیمه هایی که با توشه معرفت پذیرایی می کنند
گزارش میدانی مهر؛ خیمه هایی که با توشه معرفت پذیرایی می کنند تبریز –جمعی از طلاب آذربایجان شرقی مقیم قم، با برپایی ایستگاه هایی تحت عنوان «خیمه های معرفت» در ایام ماه رمضان، برای پیوند مفاهیم دینی و زندگی روزمره و مقابله جهادی با جنگ نرم تلاش می کنند. تبریز – خبرگزاری مهر – حسن عبدالهی: ماه مبارک رمضان است، ایامی که همانند چند سال گذشته با گرمای تابستان همراه و باعث شده تا مردم در ساعات روز تا حد ممکن کمتر در کوچه و خیابان ها حاضر باشند و در مقابل بیشتر شب ها سفره های افطاری خود را در پارک ها و مناطق خوش آب و هوای شهری مانند تبریز پهن کنند که در این ساعات لطافت خاص خود را دارد و در این میان مکان هایی چون تفرجگاه عینالی (عون ابن علی) و پارک بزرگ ائل گلی جز انتخاب های همیشگی مردم تبریز هستند.
 ٠٩:٠٢ - 1395/04/14 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3642
کل بازديدها :17395187
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :41625