نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری در نماز جمعه تهران:
امسال «بهمن» متفاوتی داریم/نرده‌های نمازجمعه تهران برداشته می‌شود
حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری در نماز جمعه تهران: امسال «بهمن» متفاوتی داریم/نرده‌های نمازجمعه تهران برداشته می‌شود امام جمعه موقت تهران گفت: امسال باید بهمن ماه متفاوتی داشته باشیم زیرا چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است؛ روزهای خدایی باید گرامی داشته شود. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: دعوت به تقوای الهی به معنای بهزیستی مومنانه و بهره مند شدن از زندگی خدایی و سبک زندگی سیاسی و خداپسندانه است.
 ١١:١٢ - 1397/10/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
جازه نمی‌دهیم مساجد جدید را با بنای اشرافی بسازند
گفت‌وگوی فارس با معاون فرهنگی امور مساجد/ بخش دوم اجازه نمی‌دهیم مساجد جدید را با بنای اشرافی بسازند/ توضیح درباره مسجد چهارراه ولی‌عصر (عج) معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد می‌گوید: ما در چهار سال اخیر قانونی گذاشتیم که هر مسجدی که می‌خواهد بنا شود، باید از ما مجوز بگیرد. حتی نقشه اش باید مورد تایید مهندسان ما باشد و تمام قواعد در آن رعایت شود. اجازه نمی‌دهیم مساجد جدید را با بنای اشرافی بسازند/ توضیح درباره مسجد چهارراه ولی‌عصر (عج)
 ١١:٠١ - 1397/09/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامان جماعت مباحث مورد نیاز جامعه را بیان کنند
رئیس ستاد اقامه نماز کشور: امامان جماعت مباحث مورد نیاز جامعه را بیان کنند کرمان - رئیس ستاد اقامه نماز کشور از نبود مسجد در برخی شهرک ها انتقاد کرد و گفت: مباحث مورد نیاز جامعه باید توسط امام جماعت مطرح شود. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محسن قرائتی دوشنبه شب در همایش «سنگرهای الهی و نقش مساجد در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی» که در مسجد قائم شهر کرمان برگزار شد، گفت: مسجد سابقه قبل از اسلام دارد. اولین ساختمان که در کره زمین ساخته شد مسجد است و مساجد انقلاب را حفظ کرد.
 ١٠:٣٧ - 1397/09/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
نماز با خشوع و حضور جامعه را به صلاح و سداد در زبان وعمل می‌کشاند
پیام رهبر انقلاب به اجلاس سراسری نماز: نماز با خشوع و حضور جامعه را به صلاح و سداد در زبان وعمل می‌کشاند حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز با تأکید برلزوم ترویج نماز با همه شیوه‌های اثرگذار، بخش مهمی از گرفتاری‌ها و آلودگی‌ها را ناشی از نپرداختن به نماز دانستند. به گزارش خبرنگار مهر، حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز با تأکید بر لزوم ترویج نماز با همه شیوه‌های اثرگذار، بخش مهمی از گرفتاری‌ها و آلودگی‌ها را ناشی از نپرداختن به نماز دانستند و افزودند: نماز آنگاه که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل میکشاند و اعتلاء می‌بخشد.
 ١٣:٥٠ - 1397/09/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ جهان در طریق الحسین اقامه شد
با حضور ۷۵۰ امام جماعت؛ طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ جهان در طریق الحسین اقامه شد اهواز ـ طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ با استفاده از ۷۵۰ امام جمعه در مسیر اربعین بین شهرهای کربلا و نجف اقامه شد. به گزارش خبرنگار مهر، برای ششمین سال متوالی طولانی ترین نماز جماعت ظهر و عصر هماهنگ جهان به طول حدود ۴۰ کیلومتر با امامت ۷۵۰ امام جماعت از طلاب حوزه علمیه نجف بین شهرهای کربلای معلی و نجف اشرف با حضور هزاران نفر از زائران اربعین حسینی اقامه شد. این نماز جماعت از عمود ۹۶ در مسیر طریق الحسین و از محل موکب آستان مقدس امام علی علیه السلام تا عمود ۹۵۰ برگزار شد؛ ضمن اینکه نماز جماعت زائران بانو نیز از عمود ۶۷۹ تا عمود ۶۸۹ در موکب های بزرگ آستان مقدس عباسی و حسینی اقامه شد. پیام این نماز جماعت موحد این است که همه دنیا بدانند شیعیان جز برای خداوند متعال سجده نمی کنند و طریق الحسین توحیدی ترین مسیر جهان است.
 ١٠:٠٨ - 1397/08/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر
به مناسبت شهادت رئیس مذهب؛ ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر قم - عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: امام صادق(ع) شاگردان بسیاری تربیت کردند و مطالب بسیاری فرمودند که می‌تواند بهترین چراغ راه برای رسیدن به سعادت باشد. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از سؤال‌هایی که ذهن شیعیان و به ویژه جوانان و نوجوانان در نسل حاضر را به خود مشغول کرده، این مطلب باشد که چرا ما شیعیان را پیروان مذهب جعفری می‌نامند و چرا در میان امامان شیعه پیروان مکتب تشیع را به ایشان منتسب کرده اند؛ این در حالی است که امام صادق علیه السلام ششمین امام شیعه هستند و این سؤال مطرح می‌شود که وضعیت شیعیان قبل از این امام چگونه بوده است که آنان را به نام امامان قبلی نمی‌نامند.
 ١٠:٢٠ - 1397/04/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز بیست و هشتم؛
نمازهای نافله وسیله تقرب مؤمنان به خداست/ حدیث قرب نوافل
شرح دعای روز بیست و هشتم؛ نمازهای نافله وسیله تقرب مؤمنان به خداست/ حدیث قرب نوافل دعای روز بیست و هشتم ای خدا! دراین روز بهره مرا از مستحبات و نمازهای نافله وافر قرار ده و به حاضر و آماده ساختن مسائل درحقم کرم فرما و وسیله مرا بین وسایل واسباب به سوی حضرتت نزدیک ساز. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ وَفِّرْ حَظِّی فیهِ مِنَ النَّوافِلِ، وَ أَکْرِمنی فیهِ بِإِحْضارِ الْمَسائِلِ، وَ قَرِّبْ فیهِ وَسِیلَتی إلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَسائِلِ یا مَنْ لا یَشْغَلُهُ إِلحْاحُ المُلِحِّینَ.
 ٠٨:٤٦ - 1397/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا باید نماز بخوانیم؟
باسمه¬تعالی چرا باید نماز بخوانیم؟ اين موضوع که چرا باید نماز بخوانيم؟ به خاطر نيازمندي خود انسان بوده و خداوند به عبادت ما نيازی ندارد، ولي ما به نماز خواندن و عبادت خداوند براي رسيدن به کمال نيازمند هستيم، بنابراين به طور خلاصه مي‌‌توان گفت که: به چند دليل بايد نماز بخوانيم: 1) علت اصلي نماز خواندن، واجب بودن آن است؛ يعني ما نماز را به جهت اين كه دستور خداوند و تكليفي شرعي بر عهده ما است، به جا مي آوريم؛ به عبارت دیگر دلیلش «تعبد» یعنی پذیرفتن حکم مولا بدون چون و چرا است.
 ٠٩:٥٨ - 1396/12/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
حکایت های نماز
حکایت های نماز تدوین: علی مهر روزی پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم) همراه با اصحابش در مسجد نشسته بودند. شخصی وارد مسجد شد و به نماز ایستاد. اما بسیار با عجله نماز می خواند و ارکان نماز را نیمه کاره انجام می¬داد و رکوع و سجود را با عجله به جا می-آورد.
 ٠٩:٣٤ - 1396/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
چهار علت نمازهای روزانه از زبان رسول خدا‌‌(صلی الله علیه واله):
چهار علت نمازهای روزانه از زبان رسول خدا‌‌(صلی الله علیه واله): ✅چرا نمازصبح میخوانیم؟ صبح آغاز فعالیت شیطان است هرکه در آن ساعت نماز بگذارد و خود را در معرض نسیم الهی قرار دهد از شر شیطان در امان میماند. ‌✅چرانمازظهرمیخوانیم؟ ظهر، همه عالم تسبیح خدا می گویند زشت است که امت من تسبیح خدانگوید. و نیز ظهر وقت به جهنم رفتن جهنمیان است لذا هر که دراین ساعت مشغول عبادت شود از جهنم بیمه میشود. ✅چرا نمازعصر میخوانیم؟
 ١٣:١٠ - 1396/11/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
روش خواندن نماز مستحبی در حرکت
روش خواندن نماز مستحبی در حرکت خواندن نماز مستحبی در حال حرکت چگونه است؟ نماز در حرکت سوال: خواندن نماز مستحبی در حال حرکت چگونه است؟ پاسخ: در حال حرکت، به نیت وارد شدن به نماز، تکبیرة‌الاحرام گفته می شود و پس از قرائت حمد و سوره، [11] ذکر رکوع به نیت رکوع و ذکر سجده به نیت سجده انجام می گردد. همچنین می توان به نیت رکوع کمی سر را خم کرد و برای سجده نیز مقداری بیش از رکوع سر را خم نمود. البته لازم نیست خم کردن سر، زیاد باشد؛ بلکه همین مقدار که تفاوتی بین رکوع و سجود باشد، کافی است. [2]
 ١٣:٣٧ - 1396/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
نماز اولویت نخست امام حسین(ع) در واقعه کربلا
نماز اولویت نخست امام حسین(ع) در واقعه کربلا احمد عابدینی در رابطه با نهضت حضرت اباعبدالله - علیه‌السلام - سخنان بسیار گفته شده و مطالب زیادی نوشته شده است و هر کس به جنبه‌ای و گوشه‌ای از آن نهضت عظیم اشاره کرده است و بیشترین نوشته‌ها در رابطه با شجاعت آن حضرت و خباثت دستگاه بنی‌امیه و بی‌وفایی اهل کوفه بوده است و کمتر به جنبه‌های فرهنگی آن قیام پرداخته شده است. یکی از جلوه‌های مهم نهضت مقدس عاشورا اهمیت دادن به نماز، آن هم در اول وقت است که امام حسین(ع) به زیبایی آن را در ظهر عاشورا به نمایش گذاشت. در نوشتار حاضر جایگاه نماز در سیره امام حسین(ع) در حادثه کربلا و ضرورت الگوگیری از آن مورد بررسی قرار گرفته است. فرصت خواستن از دشمن برای راز و نیاز و عبادت
 ٠٦:١٦ - 1396/10/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار سحرخیزی و نماز شب در کلام آیت‌الله شب زنده‌دار
آثار سحرخیزی و نماز شب در کلام آیت‌الله شب زنده‌دار إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَلِكَ مُحْسِنِينَ كَانُوا قَلِيلًا مِّنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ ایت الله شب زنده دار استغفار و شب‌ زنده‌داری؛ دو ویژگی محسنین «إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَلِكَ مُحْسِنِينَ كَانُوا قَلِيلًا مِّنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ؛ پرهيزگاران در باغ‌ها و چشمه‌سارانند آن‌چه را پروردگارشان عطا فرموده مى‏گيرند زيرا آن‌ها پيش از اين نيكوكار بودند و از شب اندكى را مى‏ غنودند و در سحرگاهان [از خدا] طلب آمرزش مى‏كردند»
 ٠٥:٥٣ - 1396/10/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
برپایی طولانی‌ترین صف نمازجماعت در ۱۷صفر
در گفتگو با مهر عنوان شد: برپایی طولانی‌ترین صف نمازجماعت در ۱۷صفر/ فعالیت ۷۰۰۰ مبلغ دینی مسئول طرح تبلیغی حوزه علمیه نجف از برپایی طولانی‌ترین صفوف نماز در ظهر روز ۱۷ صفر خبر داد و گفت: پیش‌بینی شده صفوف نماز متشکل از زائران اربعین به ۴۵ کیلومتر برسد. حجت‌الاسلام سید احمد اشکوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به منظور هرچه باشکوه‌تر کردن فرهنگ نماز، ۱۷ صفر مصادف با شهادت امام رضا علیه‌السلام (بنا بر قولی) بزرگترین نماز جماعت در مسیر کربلا برگزار می‌شود که نماز ممتده نام گرفته است.
 ٠٥:٣٤ - 1396/08/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
فلسفه، برکات ونماز اول وقت
فلسفه، برکات ونماز اول وقت نماز اول وقت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های امام هشتم(ع) اهمیت دادن به نماز اول وقت بود. آن حضرت همواره به یاران و پیروانش تأکید می‌کرد که بدون عذر نماز را از اول وقت فضیلت آن به تأخیر نیندازند و در سخنی حکیمانه به ابراهیم بن موسی سفارش نمود: لا تؤخّرن الصّلوة عن اوّل وقتها الی آخر وقتها من غیر علّة علیک ابدا باوّل الوقت. (31) انجام نماز واجب را بدون علت و عذر شرعی از اول وقت آن به تأخیر نینداز. همیشه در نخستین دقایق وقت نماز، به اقامه آن اقدام کن!
 ٠٧:٤٠ - 1396/05/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
قبل از آفتاب(داستانی درباره نماز)
قبل از آفتاب(داستانی درباره نماز) علی مهر هنوزم خوابم می‌آید. یک کم دیگر بخوابم. مثل این‌که این پهلو بهتر است، آخیش. این¬جای بالشت چه‌قدر خنک است، اما خوابم نمی‌برد. همه‌اش تقصیر مامان است که هی صدایم زد. هی صدایم زد: حسن، حسن جان، پاشو عزیزم! بلند شو وقت نماز است، پاشو. دیر شد! یک یا علی بگو و بلند شو. حسن جان! اوف، خواب زده‌ام کرد، اما وقتی رفتش، خودم را زدم به خواب. او هم خسته شد و رفت. نکند حالا بابا بیاید؟ این‌ها نوبتی می‌آیند. بابا نماز می‌خواند. مامان می‌آید صدایم می‌زند. او می‌رود نماز بخواند، بابا می‌آید. کاری ندارد. دوباره خودم را به خواب می‌زنم. حالا هم چشم‌هایم را ببندم شاید خوابم ببرد. صبح به این زودی آدم حیفش می‌آید... . ا
 ٠٥:٥٨ - 1396/04/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش انقلاب اسلامی در ترویج فرهنگ نماز
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع: نقش انقلاب اسلامی در ترویج فرهنگ نماز َ أَقِمِ‏ الصَّلاةَ إِنَ‏ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ ما تَصْنَعُون‏ (سوره عنکبوت، آیه 45) نماز را برپا دار که نماز آدمی را از فحشاء و منکر بازمی‌دارد و ذکر خدا بزرگ‌تر است و خدا به کارهایی که می‌کنید آگاه است. بی‌شک یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اقامه نماز در عرصه‌های فردی و اجتماعی است که انسان‌ها را در این امر مقدس راهنمایی نموده است.
 ٠٦:٣٠ - 1395/11/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت دوازدهم
سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها)درشب زنده داری:
محفل انس (نماز شب) قسمت دوازدهم سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها)درشب زنده داری: حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها)که ازبرجسته ترین بانوان کون ومکان است یکی ازویژگی های آن بانوی بی بدیل شب زنده داری وارتباط اوباخالق هستی استبانویی که درروایات رسیده ازسیدالمرسلین(صلی الله علیه وآله وسلم)وامامان معصوم(علیهم السلام)بعنوان سیده زنان عالمین من الاولین والاخرین یادشده است وقتی رسولخدا(صلی الله علیه وآله وسلم)می فرمایند:فاطمه بهترین زنان جهان است .ازحضرت سؤال می شودآیافاطمه (سلام الله علیها)بزرگ زنان عصرخویش است فرمودند:آن مریم است که بزرگ زنان عصر خویش بود،دخترم فاطمه بهترین زنان گذشته وآینده است وقتی درمحراب عبادت قرار می گیردهفتادهزار ازفرشتگان مقرب الهی بر اوسلام می دهندومی گویند:
 ٠٩:٥١ - 1395/10/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیامبراکرم(ص)در شب معراج عرضه کرد:
نماز خوبان
پیامبراکرم9 در شب معراج عرضه کرد: پروردگارا در این شب به شگفتی و شادمانی دست یافته¬ام. این شادمانی ¬را افزون فرما و راهی نشانم ده که همواره چنین باشم! خداوند متعال او را به نماز فرمان داد و فرمود: «ای محمد! نمازگزار با خدایش مناجات می¬کند.» (1001نکته¬دربار¬ه نماز/9) امیرمؤمنان، علی7 هنگام نماز رنگ از چهره¬اش می¬پرید و می¬لرزید و می‌فرمود: وقت نماز رسیده، وقت امانتی¬که خدا بر آسمان¬ها و زمین و کوه¬ها عرضه کر¬د، اما آن¬ها ترسیدند و از قبول آن خودداری کردند. (پرتویی¬ازاسرارنماز/93)   پیامبراکرم9، آنقدر نماز می¬¬گزارد که پاهای مبارکش متورم می گردید و می¬فرمود: « آیا بنده شکر گزار خدا نباشم؟ » (بحار70/69) امیرمؤمنان علی7 بعد از ضربت خوردن، در وصایای خود فرمود: « خدا را، خدا را در باره نماز، که سلامت دین شماست.» (سلامت ¬روح/87) حضرت علی7 درمیانه جنگ صفین گاه گاهی به آسمان نگاه می¬کرد. ابن عباس علت را از آن حضرت پرسید؛ امیرمومنان فرمود: « مراقبم که نماز اول وقت از دستم نرود.» (سفینه2/44) حضرت فاطمه زهرا3 درهنگام نماز ازخوف خدا نفس نفس می¬زد. (عده الداعی/139) امام حسن مجتبی7 هرگاه وضو می‌گرفت، بندهای¬ بدنش می¬لرزید و رنگ مبارکش زرد می¬شد و می-فرمود: « سزاوار است کسی که می‌خواهد نزد رب العرش به بندگی بایستد، رنگش زرد و رعشه در مفاصلش افتد.» (منتهی الامال1/222) امام زین العابدین7 عبا از دوش مبارکش افتاده بود و آن حضرت توجهی -نداشت تا پایان نماز؛ ابو حمزه ثمالی پرسید: چرا درحال نماز عبا را درست نکردید؟ فرمود: وای برتو می¬دانی در مقابل چه کسی ایستاده بودم؟ از نماز بنده قبول نمی¬شود، مگرآن مقدارکه با حضور قلب باشد. (پندتاریخ5/217)   امام باقر 7 هرگاه به نماز می¬ایستادند، رنگشان تغییر می¬کرد؛ گاهی سرخ می¬شدند و گاهی-زرد. (بحار74/248) امام صادق7 درآخرین لحظات عمر خطاب به خویشان خود فرمود: «هرگــز شــفاعـت مــا به مردمی که نماز را سبک بشمارند، نخواهد رسید.» حضرت رضا7 درمناظره با رهبرصابئین به مرحله¬ای رسید که او گفت: اکنون دل من جهت پذیرش صحبت‌های شما نرم شده است. دراین هنگام صدای اذان بلند شد، امام رضا7 صحبت هایش را قطع کرد و فرمود:« اول نماز بعد گفتگو » (توحیدصدوق/435) حضرت امام (ره) در پاریس درمیان جمعیت انبوهی از خبرنگاران هنگامی که شاه فرارکرده بود، صحبت می‌کردند و صحبتها مستقیم پخش می‌شد. هنگام نماز مصاحبه را نیمه‌کاره رها کردند و بدون خدا حافظی به سراغ نماز رفتند که همه خبرنگاران تعجب کردند. حضرت علی¬ بن الحسین امام زین العابدین7 هنگامی¬که وقت نماز می¬رسید، بدن مبارکشان به لرزه می¬افتاد و رنگشان زرد می-شد و مانند شاخه خشک درخت خرما می¬لرزید. (فلاح السائل/101) حضرت علی7 پا برهنه برای نمازجمعه حاضر می¬شد و کفش‌ها را به دست چپ می¬گرفت و می¬فرمود: «این نماز جایگاه خاص الهی است.» و این کار را از روی تواضع در برابر خداوند انجام می¬داد. (بحار86/255) رسول خدا9 چنانچه مشغول نماز بود وکسی¬ در کنارش می¬نشست، نماز خود را کوتاه می‌کرد و پس از اتمام نماز به سوی او بر می¬گشت و می-فرمود: « آیا حاجتی داری؟» (سنن النبی ص/135) نمازی را که حضرت امام (ره) در بیابان‌های کویت و عراق با چند نفر از یاران خود خواند، با نمازی که در جماران همراه چند رئیس جمهور و سران کشورهای اسلامی خواند و آخرین نمازهایی که ایشان در بیمارستان به جای آورد، از لحاظ توجه و اخلاص یکی بود. (هزارویک نکته/135) امام حسین7 در کربلا در ظهر روز عاشورا نه تنها از نماز دست برنداشت بلکه در حد امکان مستحبات نماز راهم مانند اذان، اقامه، نماز اول وقت و نماز با جماعت را انجام داد . (دعوت به نماز/115) از فاطمه بنت الحسین7 نقل شده : عمه¬ام زینب3 در تمام شب عاشورا در محــراب خویــش ایستـاده و به درگــاه پروردگارش استغاثه می¬کرد. (ریاحین الشریعه ج3 / ص62 ) پیامبراکرم9 وقت نماز که می¬رسید، گویا کسی را نمی شناخت و حال معنوی خاصی پیدا می¬کرد و می¬فرمود: « گرسنه ازغذا سیرمی¬شود، تشنه ازآب سیراب می¬گردد ولـی مـن از نمــاز سیر نمی¬شوم.» (مستدرک1/174) ازامام حسن7 نقل شده است: مادرم را دیدم در شب جمعه در محراب عبادت ایستاده و پیوسته تا هنگامی که خورشید پهنه افق را فرا گرفته بود، مشغول رکوع و سجود بود و برای زنان و مردان با ایمان دعا می¬کرد و اسامی یکایک آنها را می¬برد و برای خود چیزی ازخدا نخواست. عرض¬کردم مادر! چرا برای خود دعا نمی¬کنی؟ فرمود: فرزندم اول همسایه بعد خانه. (بحار43/82) امیرمؤمنان ¬علی7 فرمود: ازآن زمانی¬که¬از رسول خدا9شنیدم¬که نماز شب نور است، هرگزآن را ترک نکردم. یکی¬ از منافقان گفت: حتی-درلیله الهریر؟ (که شب سخت زمستانی¬ جنگ صفین که صدها نفرکشته-شده بودند و هزاران نفرزخمی¬که ازشـدت درد نـاله می‌کردند.) حضرت فرمود: حتی¬لیله الهریر. (بحار41/17) خدایا ! عبادت من ، نه از روی طمع به بهشت ونه بع خاطر ترس از جهنم است ، بلکه تو را شایسته عبادت یافتم و می‌پرستم.«علی-علیه¬السلام» (پرتویی¬ازاسرارنماز/74) امـام سجـاد7 همین که در نماز به جمله «مالک یوم الدین» می‌رسید، آنقدرتکرار می کرد تا بیننده خیال می کرد او در استانه جان دادن قرارگرفته است. (بحار84/247) رباره وبلاگ از منظرحضرت¬ علی ¬بن موسی‌الرضا7 لباس نمازگزار نیز ارزشمند است.آن حضرت به دعبل لباسی هدیه داد و فرمود: دعبل این لباس را قدر بدان و خوب محافظت کن. که من درآن هزار شب و هر شبی هزار رکعت نمازخوانده‌ام و درآن هزارختم قرآن بجای آورده‌ام. (بحار79/309)
 ٠٧:٠١ - 1395/10/18 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3499
کل بازديدها :17395044
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :143863