نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
تا کی بی یقین ماندن؟!!
تا کی بی یقین ماندن؟!! «یقین» و اطمینان قلبی که مقید ایمان و حجت شرعی باشد و در اصول اعتقادی و نیز امور دینی انسان را یاری نماید، اصل بسیار مهمی است که رسیدن بدان نیز تلاش و کوشش مضاعفی را می طلبد. ن.رادفر - بخش اعتقادات شیعه تبیان کسی که به یقین برسد با اطمینان قلبی در راهی که آغاز نموده است گام می گذارد و تا انتهای راه را می پیماید. اما شک و تردید و بدگمانی است که یقین را نابود می کند و دست انسان را می بندد و پای او را در ادامه ی مسیر لنگ می گذارد. برای دست یابی به یقین در امور اعتقادی باید دانست که این یقین انواع و اقسامی دارد.
 ٠٧:٤٦ - 1394/08/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
پایه‌گذاران اولیه‌ علم کلام در تاریخ اسلام ایرانیان بودند
پایه‌گذاران اولیه‌ علم کلام در تاریخ اسلام ایرانیان بودند احمد تمیم داری در درسگفتار «سلجوقیان، فاطمیان و ناصرخسرو» گفت: دوره‌ ناصرخسرو رشد اندیشه‌های فلسفی و کلامی در مکتب خراسان بود. علم کلام، علم اثبات اصول دین است که ایرانیان آنرا پایه‌گذاری کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، هفدهمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ ناصرخسرو به «سلجوقیان، فاطمیان و ناصرخسرو» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر احمد تمیم‌داری ـ استاد دانشگاه علامه طباطبایی ـ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
 ٠٧:١٠ - 1394/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا سهِ 3، کفر و چهارِ 3، ایمان است؟
چرا سهِ 3، کفر و چهارِ 3، ایمان است؟ چرا اگر کسی بگوید خدا، سومینِ سه نفر است کافر ولی اگر بگوید خدا چهارمین سه نفر است، مومن خواهد بود؟ شکوری_شبکه تخصصی قرآن تبیان خدایا حق‌شناسی می‌کنم از تو. که مفتخر و مبتهجم کرده‌ای به انبوهی از نعمت‌ها. که درباره‌شان فرموده‌ای: وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ(ضحی/11).
 ٠٩:١٦ - 1394/05/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
نمونه هایی از برهان در قران
نمونه هایی از برهان در قران 1-برهان تمانع لو کان فیهما الهه ال الله لفسدتا اگر در اسمانها و زمین خدایانی غیر از خدا بود هر اینه اسمان و زمین تباه می شدند 2- برهان نظم ان فی خلق السموات والارض واختلاف اللیل و النهار لایات لاولی الباب همانا در خلق اسمانها و زمین و اختلاف شب و روز نشانه هایی برای صاحبان عقل است توضیح این ایات در مختصر نمی گنجد طالبین به کتب تفسیری و اعتقادی رجوع کنند
 ٠٧:٠٩ - 1394/02/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
تكفير از منظر آيات و روايات
باسمه تعالي تكفير از منظر آيات و روايات برخورد با انديشه‌هاي مخالف و خارج از چارچوب شريعت مقدس اسلام يكي از مسائلي بوده كه در صدر اسلام توسط پيامبر اسلام(ص) و پس از ايشان توسط ائمه معصومين(ع) توجه جدي بدان مي‌شده است. ائمه(ع) همواره به شيوه‌هاي مختلف سعي مي‌كردند تا در برخورد با مخالفان خويش و انديشه‌ها و عقايد آن‌ها هيچ گاه از حالت اعتدال خارج نشوند؛ حتي پيروان خويش را نصيحت مي‌كردند تا در برخورد با غير مسلمانان به گونه‌اي عمل كنند كه براي اسلام زينت باشند و نه مايه ننگ و رسوايي به هر حال علي رغم تأكيد پيامبر(ص) و ائمه هدي(ع) بر اين مسأله، تاريخ گذشته و به خصوص تاريخ كنوني مسلمانان شاهد حوادث غم انگيز سهمگيني است كه به علت انحراف از اسلام و عقايد حقه آن انجام گرفته است از جمله انحرافات در دين اسلام، مسأله تكفير است كه در اين نوشتار به آن پرداخته مي‌شود.
 ٠٦:٣٢ - 1394/01/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
جهان هستی هدفدار
جهان هستی هدفدار است در اندیشه توحیدی یا به عبارتی در جهان‌بینی توحیدی، جهان هستی پیکری بی‌جان، ناآگاه و بی‌هدف نیست، بلکه پیکری است زنده، آگاه و هدفدار که به سوی مقصدی متعالی راهسپار است. این مهم را می‌توان از راه‌های متعددی ثابت نمود، از جمله: 1ـ از راه تفکر و اندیشه در آیات قرآن، به عنوان نمونه: «انّ الله خالق الحبّ و النّوی یخرج الحیّ من المیت و یخرج المیت من الحی ذلکم الله فانی تؤفکون».(انعام/95)
 ٠٥:٢٤ - 1393/10/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایمان و اعتقاد به وحدانیت خداوند
ایمان و اعتقاد به وحدانیت خداوند آنچه نیت و عمل صالح را سامان می‌دهد، ایمان و اعتقاد به وحدانیت خداوند است، و این همان جهان‌بینی و نگاه ایدئولوژیک یک انسان موحد است. مقدمه: اموری که انسان انجام می‌دهد یا مبتنی بر التذاذ و لذت بردن است یا بر اساس تفکر و اندیشه.
 ١٣:٣٧ - 1393/09/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش نیت در عبادات و اعمال
نقش نیت در عبادات و اعمال برپایی، خدمت و شرکت در مجالس اباعبدالله الحسین(ع) باید از سر اخلاص باشد تا موجب سعادت دنیا و آخرت گردد. در اسلام نیت در هر عمل عبادی و غیر عبادی، پایه و اساس به حساب می‌آید، چون نیت است که مقصد و مقصود را مشخص و تعیین می‌کند؛ لذا اول باید نیت را درست کرد. از این‌رو بحث کوتاه و فشرده ای پیرامون نیت می‌تواند راه‌گشا باشد. نیت: نیت در لغت به معنی عزم، قصد، آهنگ، اراده، اندیشه ونوی آمده است
 ١٠:٥٦ - 1393/08/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
خلقت در کلام
خلقت در کلام متکلمان اسلامی برخلاف اهل تعطیل و دهریه، که منکر وجود صانع عالم و حکیمی برای عالَم بودند، عالم را فعل خالق دانسته و هرگونه اعتقاد به ثنویت، یعنی وجود دو خدا یا دو مبدأ را برای عالم انکار کرده‌اند. رأی دیگری که در میان همه متکلمان اسلامی در باب عالم مشترک است و آن را تقریباً در همه مباحث کلامی خود فرض گرفته‌اند. حادث بودن عالم است، یعنی اینکه وجود عالم مسبوق به عدم است.
 ٠٨:١٩ - 1393/08/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
خلقت در حدیث
خلقت در حدیث به طور کلی، برخی از روایات مشهور مربوط به خلقت عالم با اسرائیلیات آمیخته است، به طوری که حتی خود کسانی که آنها را درکتاب‌های خود ثبت کرده‌اند گاه به آنها به دیده تردید نگریسته‌اند. در اینجا صرفاً گزارشی از این روایات را که در منابع سنی و شیعی آمده‌اند بدون بررسی اسنادی و تفسیری نقل می‌کنیم.(برای بحث‌های مربوط به خلقت به طور کلی و انتساب مطلق آن به خداوند؛.
 ٠٨:٠٩ - 1393/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
خلقت در قرآن(آفرینش)
خلقت در قرآن(آفرینش) خلقت، از مباحث بسیار مهم دینی ناظر به آفرینش جهان و انسان، چگونگی و فرایند آن، در قرآن و به تبع آن در منابع تفسیری، حدیثی و کلامی به تفصیل به این مبحث پرداخته شده و مهم‌ترین موضوعات آن عبارت است از: یگانگی خالق و استمرار روببیت او بر مخلوقات، آغاز خلقت، ترتیب، تنوع و نحوه خلقت موجودات، ماده خلقت، پایان و استمرار خلقت.
 ١٠:٣٩ - 1393/07/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
جهنم درمانی قسمت هشتم ربا خواری
جهنم درمانی قسمت هشتم ربا خواری ربا بر دو قسم ا3ـ ست که به طور خلاصه آن را شرح می دهیم: ربای در خرید و فروش و ربای در قرض . ربای نوع اول آن است که جنسی را که از طریق وزن کردن یا پیمانه کردن می فروشند در مقابل همان جنس با مقداری اضافه بفروشند. گناه یک درهم ربا بزرگتر از آن است که انسان با محارم خود 70 بار عمل زشت زنا را انجام دهد. و ربای قرضی آن است که قرض دهنده شرط کند بیشتر از آن چیزی را که قرض می دهد، پس بگیرد. در کلام پیامبر اکرم آمده است: در شب معراج كه مرا به آسمان مى‏بردند، مردمى را ديدم كه به علّت بزرگى شكمشان هر چه مى‏كردند، نمى‏توانستند از جاى خود برخيزند. به جبرئيل گفتم: اينان چه كساني هستند؟
 ١٠:٢٧ - 1393/05/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
عفاف از دیدگاه آیات و روایات
عفاف از دیدگاه آیات و روایات فطرت انسان سیری ناپذیر و کمال گرا است و ذاتاً میل به سمت خوبی ها و نیکی ها دارد و همواره انسان را به سمت خوبی ها سوق می دهد و از بدی ها و پلیدی ها باز می دارد.
 ٠٩:٥٠ - 1393/03/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
بهشت درمانی قسمت ششم 4ـ صله رحم
بهشت درمانی قسمت ششم 4ـ صله رحم از جمله پرسش های موسی(ع) از خداوند این بود: پاداش کسی که صله رحم کند، چیست؟ پاسخ خداوند: مرگش را از یاد او می برم و سکرات مرگ را بر او آسان می کنم. و مسؤولان بهشت به او ندا می کنند: نزد ما بیا(یا بشتاب) و از هر یک از درهای بهشت که مایل هستی، وارد بهشت شو.
 ٠٩:١٥ - 1393/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
بهشت درمانی: سرانجام موحدان گنهکار
به نام رحمان و رحیم بهشت درمانی قسمت پنجم 9ـ سرانجام موحدان گنهکار رسول خدا(ص): خداوند در روز قیامت به گروهی از مردم که اعمال بدی در عالم دنیا داشتند، دستور ورود به آتش جهنم می دهد.
 ١٢:١١ - 1393/03/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٤:٠٩ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٣:٥٦ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:١٩ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٠٨:١٧ - 1392/11/13 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3504
کل بازديدها :17395049
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :114780