نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
بانک اسلامی باید در خدمت تولید باشد/ موانع بانکداری اسلامی
بانک اسلامی باید در خدمت تولید باشد/ موانع بانکداری اسلامی رزاقی، استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه بانک اسلامی باید درخدمت تولیدکنندگان باشد، گفت: بزرگترین مانع بانکداری اسلامی مدیرانی هستند که سپرده های مردم را به جایی هدایت می کنند که تولید نیست. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-عباس بنشاسته: قانون عملیات بانکداری بدون ربا یک راه موقت برای سیستم بانکی کشور بود که در سال ۶۲ تصویب شد اما به نظر می رسد این روند به نقطه مطلوبی نرسید و به طور کامل تحقق نیافت. به مناسبت روز بانکداری اسلامی گفتگویی با ابراهیم رزاقی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران انجام دادیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید؛
 ١٠:١٦ - 1395/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی و تبیین نقش سبک زندگی اسلامی درتحقق حماسه اقتصادی
بررسی و تبیین نقش سبک زندگی اسلامی درتحقق حماسه اقتصادی فرزاد قادری چکیده هدف پژوهش حاضر بررسی تحلیلی نقش سبک زندگی اسلامی در تحقق حماسه اقتصادی است. سبک زندگی یک مفهوم فرهنگی اجتماعی است که به شیوه زندگی افراد به لحاظ آداب و رسوم، سنت ها، معیشت و سایر اخلاقیاتی که معمولا در هر جامعه وجود دارد اطلاق می شود. با توجه به گستره ی تحریم های غرب علیه ایران و با توجه به نیاز کشور به یک حرکت انقلابی و جهاد برای رهایی از فشار تحریم ها، اقتصاد مقاومتی به عنوان راهکار مناسب پیشنهاد شد. حال با توجه با این که اقتصاد مقاومتی بدون تغییر در شیوه و روش زندگی ممکن نخواهد بود و از آنجا که سبک زندگی الهی و اسلامی مستقیما با اقتصاد مقاومتی در ارتباط است، لذا اقتصاد مقاومتی و پیرو آن سبک زندگی از مهمترین مباحثی است که می تواند جامعه را از مشکلات و مسائل اقتصادی پیش رو رهایی بخشد. روش پژوهش حاضر توصیفی- تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای بود.
 ٠٤:٣٠ - 1395/05/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
جزئیات سیستم فیلترینگ هوشمند
جزئیات سیستم فیلترینگ هوشمند معاون زیرساخت سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه سیستم فیلترینگ فعلی کارآیی کافی را در فضای اینترنتی کشور ندارد، گفت: در حال حاضر سیستم فیلترینگ هوشمند طراحی شده است که قابلیت به بهره برداری رسیدن کامل را دارد.
 ١٢:٢٩ - 1393/08/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
اختلاس چيست؟
كنوانسیون سازمان ملل متحد برای مقابله با فساد در ماده 17 هرگونه برداشت، استفاده و تصرف غیرمجاز از مال یا وجوه دولتی یا شخصی یا اوراق بهادار و هرچیز دیگر با ارزش توسط مقام دولتی جهت منافع خود یا هر شخص یا هر نهاد دیگری را كه بنا به موقعیت شغلی به وی واگذار شده است چنانچه با عمد صورت گرفته باشد تحت عناوین اختلاس Embezzlement Misappropriation و یا Diversion جرم دانسته است.
 ٢٢:١٦ - 1391/08/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش تجارت در اقتصاد مقاومتي
اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است كه بتواند ضمن قوامیت برای جامعه، هرگونه فشار و بحران‌های داخلی و بیرونی را به سادگی پشت سربگذارد و با قدرت، اقتصاد پویا و شكوفایی را به نمایش بگذارد و بامقابله با هر بحرانی اجازه ندهد استقلال جامعه با خطر مواجه شود.
 ٢٢:١٢ - 1391/08/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
شاخص هاي فعاليت هاي اقتصادي
در این بیان حضرت افراد تنبل و بی كار را محروم از ثواب و پاداش اخروی توصیف می‌نماید و ثواب و پاداش دنیوی و اخروی را بر كار و تلاش مترتب كرده است نه بر تنبلی و بیكاری.
 ٢٢:٠٤ - 1391/08/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصاداسلامي،اصالت فرد وجامعه
نظریه اصالت فرد، یكی از اساسی‌ترین نظریه‌های لیبرالیسم است. بر اساس این نظریه، آنچه در اجتماع وجود حقیقی دارد، افرادند كه در هویت و اثر، مستقل از یكدیگرند.
 ٢٢:٠٢ - 1391/08/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
ژان باتيست سه و قانون بازار
ژان باتیست سه، اقتصاددان، اندیشمند و نویسنده قرن هجدهم اروپاست كه آثار و كتب قابل توجهی در باب اصول علم اقتصاد و روش‌های موفقیت در فعالیت‌های اقتصادی دارد. سه اولین كسی است كه تقسیم معروف علم اقتصاد به مباحث تولید، توزیع و مصرف را مطرح ساخت؛
 ٢١:٥٧ - 1391/08/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
بانک و تسهیلات بانکی
امروزه بانک در زوایای گوناگون زندگی مردم رسوخ کرده است و می‏توان گفت که جزو جدایی‏ناپذیر جامعه مدرن امروزی شده است.
 ١٣:١٤ - 1391/07/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
یک کارشناس تحلیل کرد
اجلاس سران نم و شاخص بورس
یک کارشناس بازار سرمایه با تحلیل دلایل رشد شاخص بورس در روزهای اخیر، تقویت اعتمادسازی و افزایش حجم خرید سهام را شرط تداوم رشد نماگرهای بورسی اعلام کرد.
 ١٣:٠٠ - 1391/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
طلا، جای دلار را در ایران می‌گیرد
افزایش خرید طلای ایران در ماه‌های اخیر ـ که مستقیم منجر به افزایش صادرات و بهبود تراز تجاری ترکیه شده است ـ شاید بیان کننده محور اساسی استراتژی ایران در مقابله با تحریم‌هاست؛ استراتژی که بر پایه اصل جایگزینی ابزار طلا به جای دلار در ذخایر ارزی کشور بنا شده است.
 ١٣:٠٤ - 1391/06/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
فرضیه شهیدصدر درباره اقتصاداسلامی
شهید صدر معتقد بود اقتصاد اسلامی سیستمی است که اسلام در تنظیم حیات اقتصادی دارد و اقتصاد اسلامی، مکتب است نه علم؛ مکتبی که راهی را که پیروانش باید در اقتصاد بپیمایند، تبیین می‌کند.
 ١٣:٠٩ - 1391/06/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
اروپا در سراشیبی سقوط
برآوردها نشان می‌دهد که قیمت‌ کالاها در کشورهای اروپایی در ماه آگوست نیز بشتر از میزان پیش بینی‌های قبلی بانک مرکزی اروپا افزایش یافته است. این موضوع می‌تواند سیاست‌های پولی بانک مرکزی برای حمایت از رشد اقتصادی را تحت الشعاع خود قرار دهد.
 ١٢:٣٥ - 1391/06/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصاداسلامی ازدیدگاه شهیدصدر
زمانی که دکتر محمد شوقی الفنجری، استاد اقتصاد دانشگاه قاهره، به دیدار سید محمد باقر صدر، در منزلش در نجف اشرف رفت، پیش از هرچیز، از او پرسید: دانش آموخته کدام یک از دانشگاه‌های جهان است؟ سید محمد باقر صدر پاسخ داد که در هیچ دانشگاهی نه در عراق و نه درخارج عراق، تحصیل نکرده و تنها در مساجد نجف که محل برگزاری دروس حوزه علمیه نجف است، تحصیل کرده است.!!!
 ١٧:١٩ - 1391/06/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصاد و اخلاق ...مساله این است
اخیراً روزنامه وال استریت ژورنال (۲۸ژوئن) نشریه اصلی اقتصادی و مالی آمریکا حقوق و درآمد سالیانه عده ای از مدیران شرکت های بزرگ را منتشر کرد که به خاطر فساد و کلاهبرداری چندماه گذشته از آنها بازجویی شده است.
 ١٦:٤٩ - 1391/06/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
راه های جذب پول و ثروت
با رعایت این ده راهکار و با توّجه به ندای درونی خود قادرید تا اندوخته ی مالی خود را افزایش دهید .
 ١٥:١٧ - 1391/05/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصاد کشاورزی
اقتصاد کشاورزی ، در جهان امروز یکی از مشکلات اساسی بشر تأمین نیاز های غذایی است ، به گونه ‌ای که امنیت غذایی به عنوان یکی از اهداف مهم سرلوحه برنامه ‌های دولتها قرار گرفته ‌است .
 ١٥:١٣ - 1391/05/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
تجارت سالم و تعالی شخص و جامعه
انسان به اقتضای طبیعت یا غیر آن ، موجودی اجتماعی است . بسیاری از نیازهای خویش را از طریق اجتماع پاسخ می دهد ؛ چنان که خانواده به عنوان بنیاد هر اجتماعی از مهم ترین و اساسی ترین علل ایجادی آرامش به شمار می آید و انسان در سایه وجودی خانواده به بهترین گونه از انواع آرامش ها دست می یابد .
 ١٥:٠٦ - 1391/05/28 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5318
کل بازديدها :17413172
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :36968