نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
سلسله دروس خارج فقه «نظام عمران و شهرسازی اسلامی»؛۸
ساختمان‌های بلند در هندسه معماری شهر اسلامی جایی ندارد
سلسله دروس خارج فقه «نظام عمران و شهرسازی اسلامی»؛۸ ساختمان‌های بلند در هندسه معماری شهر اسلامی جایی ندارد آیت الله اراکی گفت: شهری که اسلام می‌خواهد و منطبق با معیارهای دینی ماست، ساختمان‌ها به حالت افقی در سطح شهر گسترش می‌یابند و گسترش آن به سمت بالا نیست. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر جلسه هشتم از سلسله دروس خارج فقه «نظام عمران و شهرسازی اسلامی» است که توسط آیت الله اراکی ایراد شده است. مقدمه نظام عمران شهری از یک جوهر، و یک قالب و صورتی برخوردار است و این مسئله به نظام عمران شهری در شهرهای اسلامی هم اختصاص ندارد و همه جا همین قاعده جاری است. جان و روح نظام عمران شهری را آن ساختار فکری و ارزشی‌ای تشکیل داده است که نظام عمران شهری را جهت می‌دهد. آنچه در این سلسله دروس به آن خواهیم پرداخت همان ساختار به اصطلاح ایدئولوژیک نظام عمران شهری است که به وسیلۀ فقه اسلام تبیین شده و می‌شود و کار فقها است.
 ٠٥:٣١ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش خانه درسبک‌زندگی ایرانی‌اسلامی
پشت پا به میراث به جا مانده از معماری ایرانی - اسلامی
نقش خانه درسبک‌زندگی ایرانی‌اسلامی پشت پا به میراث به جا مانده از معماری ایرانی - اسلامی ایران اسلامی به‌رغم برخورداری از پیشینه تاریخیِ کهن، هرروز با گذشته غنی و سبک معماری اصیل خود فاصله بیشتری می‌گیرد که این بیگانگی با گذشته، در معماری خانه‌های مسکونی نمود بیشتری داشته است. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- ناصر رمضانی: بدون تردید آثار و ابنیه به‌جامانده از ادوار تاریخی گذشته، سندی عینی از هنر معماری باشکوهِ خاص آن دوران محسوب می‌شود که با اندک تأملی در آن، می‌توان به عمق ظرافت، کارکرد، جهان‌بینی و نگرش انسان‌های آن ایام پی بُرد.
 ٠٦:١٢ - 1395/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
رضا غلامی: نیازمند نهضت تحول در معماری ایران هستیم
حجت الاسلام رضا غلامی: نیازمند نهضت تحول در معماری ایران هستیم حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدراگفت: وضع معماری و شهرسازی در ایران امروز اسف بار و غیر قابل قبول است و هیچ نسبتی با تفکر و عقلانیت اسلامی ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام دکتر رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا در هم اندیشی آینده معماری ایران که امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه در محل حوزه هنری برگزار گردید، ضمن اشاره به تاریخ معماری با شکوه ایرانی- اسلامی و نقش منحصربفرد این معماری در شکل گیری تمدن اسلامی در مقاطع گوناگون تاریخی، وضع معماری و شهرسازی در ایران امروز را اسف بار و غیر قابل قبول توصیف کرد که هیچ نسبتی با تفکر و عقلانیت اسلامی ندارد.
 ٠٤:٤٣ - 1395/04/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
شهر و معماری اسلامی
شهر و معماری اسلامی اسلام به عنوان یک مکتب اصیل فکری همواره و در همه ی ابعاد زندگی خط مشی های اصلی تعالی و پیشرفت را برای انسان مطرح کرده است . از آنجا که رشد و تعالی انسان در بستر زمان و مکان صورت می پذیرد ، اسلام برای ساخت شهر و خانه نیز (به عنوان مکان رویش و نمو انسانها) دستورات مفیدی ارائه کرده است ...
 ٠٨:٢٩ - 1394/04/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
جزئیات سیستم فیلترینگ هوشمند
جزئیات سیستم فیلترینگ هوشمند معاون زیرساخت سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه سیستم فیلترینگ فعلی کارآیی کافی را در فضای اینترنتی کشور ندارد، گفت: در حال حاضر سیستم فیلترینگ هوشمند طراحی شده است که قابلیت به بهره برداری رسیدن کامل را دارد.
 ١٢:٢٩ - 1393/08/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
مراحل اجرای استخر شنا
امروزه با افزایش سطح رفاه طلبی در جامعه تعداد استخر های شنا افزایش چشم گیری داشته است. ساخت انواع استخر های شنا جهت استفاده های تفریحی درمانی و آموزشی و... به یکی از روش ها برای خدمات رفاهی ادارات و سازمان های دولتی تبدیل شده است. همچنین در چشمه های آب گرم در شهرهایی که دارای آب گرم طبیعی معدنی هستند استخرهایی با شرایط بهداشتی جایگزین خزینه های سابق شده اند.
 ٠٩:٤٦ - 1392/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
ترانسفورماتورهای برق
اهمیت ترانسفورماتورها در صنعت برق و شبكه هیا صنعتی، بر كسی پوشیده نیست. امروزه یكی از ملزومات اساسی در انتقال و توزیع الكتریكی در جهان ترانسفورماتورها، می باشند.
 ١٦:٤٧ - 1392/06/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
تخریب فلزات با عوامل غیر خوردگی
برای تمام این روشها، نیاز به صرف انرژی است که یک روش و فرایند غیرخودبه‌خودی است و یک فرایند غیرخودبه‌خودی هزینه و مواد ویژه‌ای نیاز دارد. از طرف دیگر، هر فرایند غیر خودبه‌خودی درصدد است که به حالت اولیه خود بازگردد، چرا که بازگشت به حالت اولیه یک مسیر خودبه‌خودی است. پس فلزات استخراج شده میل دارند به ذات اصلی خود باز گردند. در جامعه منابع فلزات محدود است و مسیر برگشت طوری نیست که دوباره آنها را بازگرداند. وقتی فلزی را در اسید حل می‌‌کنیم و یا در و پنجره دچار خوردگی می‌‌شوند، دیگر قابل بازیابی نیستند. پس خوردگی یک پدیده مضر و ضربه زننده به ‌اقتصاد است.
 ١٦:٣٣ - 1392/06/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
گروه برداری اتصالات ترانسفورماتورها
اصولاً در ترانسفورماتورها بین ولتاژ اولیه و ثانویه ، اختلاف فازی حاصل می شود که مقدار آن ، بستگی به طریقه اتصال بین سیم پیچ های مختلف داخل ترانسفورماتور دارد . پس ابتدا باید نحوه اتصالات سیم پیچ های اولیه و ثانویه را مشخص نمود.
 ١٦:٣١ - 1392/06/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد کنترل الکترونیک یا ECU
ECU مخفف Electronic Control Unit یا واحد کنترل الکترونیک می باشد و نقش هدایت و کنترل یک خودروی انژکتوری را بر عهده دارد. همانطور که می دانید خودروهای انژکتوری بدلیل عملکرد بهتر و توانایی پاس کردن استانداردهای آلودگی، بطور کامل در تمام دنیا جایگزین خودروهای کاربراتوری شده اند و مغز این سیستم ECU می باشد. ECU با توجه به سنسورهایی که به موتور متصل است وضعیت و شرایط خودرو را تحلیل کرده و پاسخهای لازم را به خروجیها که عبارتند از: انژکتورها، جرقه زنها و ... اعمال می کند.
 ١٧:٤٩ - 1392/01/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش شبیه سازی در مهندسی فرآیند
امروزه سیستمهای كامپیوتری نقش عمده ای در تسریع و ارتقای كیفیت فعالیت های مهندسی از جمله طراحی و ساخت كارخانجات واحدهای تولیدی و راهبری آنها دارند. بطوری كه اكنون ارایه خدمات مهندسی خواه در دفاتر طراحی و دفاتر كارفرمایان، و خواه از شركتی به شركت دیگر بدون دخالت كامپیوتر در مراحل مختلف برآورد و انجام محاسبات، نقشه كشی، تولید و انتقال مدارك و مدیریت اطلاعات و اسناد، خارج از عرف و تقریباً بی معناست.
 ١٧:٤٢ - 1392/01/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
كار رله چیست؟
حفاظت تجهیزات و دستگاه های سیستم قدرت در مقابل عیوب و اتصالیها ، به وسیله كلید قدرت انجام می گیرد قبل از اینكه كلید قدرت بتواند باز شود، سیم پیچی عمل كننده آن باید تغذیه شود این تغذیه به وسیله رله های حفاظتی انجام می پذیرد. رله به دستگاهی گفته می شود كه در اثر تغییر كمیت الكتریكی مانند ولت و جریان و یا كمیت فیزیكی مثل درجه حرارت و حركت روغن (در رله بوخهولس) تحریك شده و باعث به كار افتادن دستگاههای دیگر و نهایتاً قطع مدار به وسیله كلید قدرت (در سیستم تولید و انتقال و توزیع) یا دژنكتور می گردد.
 ١٧:٣٨ - 1392/01/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکاتی جالب در باب معماری کعبه
نام کعبه اشاره به چهارگوش «تکعیب» (مربع) بودن این سازه دارد. کعبه; معناى مکعّب و مربّع است، و مربّع بودن کعبه بدان جهت است که «بیت المعمور» مربع است و کعبه مقابل آن قرار دارد.
 ٢٢:٤٣ - 1391/08/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
چهره های ماندگار معماری ایران
هم نسلان من، اگر استاد حسين لرزاده را در مراسم بزرگداشت اش در دانشكده هنرهاى زيبا نديده باشند يا از قضاى اتفاق نگاهشان به ويژه نامه فصلنامه هنرهاى زيبا درباره استاد لرزاده۱ نيفتاده باشد، يحتمل تا تاريخ ۲۴ شهريور ،۸۳ روز فوت استاد، با نام لرزاده ناآشنا بوده اند.
 ١١:٢٠ - 1391/08/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگویی با طـراح بـرج آزادی تـهران
برج آزادی (شهیاد سابق‌) یکی از نمادهای مشهور ایران و شهر تهران در عصر پهلوی است که تاریخچه آن به سال 1345 خورشیدی برمی گردد. عملیات ساخت برج آزادی در یازدهم آبان ۱۳۴۸ خورشیدی آغاز شد و پس از بیست و هشت ماه کار، در ۲۴ دیماه ۱۳۵۰ با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید. برج شهیاد که به یادبود دو هزار و پانصدمین سال بنیان‌گذاری شاهنشاهی ایران بر پا گردید، خیلی زود نماد دروازه گونه تهران و ترجمان معمارانه ایران مدرن شد.
 ١١:٠٤ - 1391/08/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
مـعماران نامرئی
این روزها، این هنرمند نیویورکی همکاری گسترده ای با برخی از بهترین و شناخته شده ترین معماران جهان می­نماید تا با دانش و هنر خود ماهیت نور را در داخل و اطراف ساختمانهای آنها تغییر دهد.
 ١٠:٥٧ - 1391/08/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
آشنایی با معماری ایرانی
هدف از ارائه ی این بخش آشنایی با معماری قبل از اسلام در ایران می باشد .در این مقاله به صورت مختصر ،جزئی از هر سبک معماری این دوره معرفی میشود .
 ١٠:٣٩ - 1391/08/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
آسانسور 12 ولت خود شارژ
محققان پارك علم و فناوري خليج فارس بوشهر موفق به طراحي و ساخت آسانسور 12 ولت خود شارژ شدند كه به هنگام پايين آمدن، انرژي مورد نياز براي بالا رفتن خود را تامين مي‌كند.
 ٠٩:١٢ - 1391/07/16 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3426
کل بازديدها :17394971
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :23156