نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سازمان فضایی خبر داد؛
تعیین تکلیف ۵ ماهواره دانشگاهی
رئیس سازمان فضایی خبر داد؛ تعیین تکلیف ۵ ماهواره دانشگاهی/ راه اندازی شبکه ملی تلسکوپ فضایی رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به تعیین تکلیف ۵ ماهواره دانشگاهی گفت: ماهواره مخابراتی «ناهید یک» با ماهواره بر بومی «سفیر» و در ارتفاع ۳۰۰ کیلومتری از سطح زمین، به فضا پرتاب می شود.
 ٠٦:١٦ - 1395/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
زمین و همسایه های آن
زمین و همسایه های آن چکیده می دانید که زمین یک سیاره است و سیاره های بسیار دیگری نیز در منظومه ی شمسی وجود دارند، به نظر می رسد که کره زمین ثابت است، ولی در واقع چنین نیست، زمین به دور خود و خورشید می چرخد. از حرکت زمین شب و روز و سال پدید می آید. اهداف دانش آموز با نحوه پدید آمدن شب و روز آشنا شود. دانش آموز با حرکات زمین دور خودش و خورشید آشنا شود. دانش آموز با پدید آمدن سال و ماه آشنا شود. شرح درس
 ٠٦:١٣ - 1394/09/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد وی می‌گوید هزینه هر ماهواره حدود یک میلیون دلار خواهد بود و 700 ماهواره یعنی 700 میلیون دلار و وی این کار را با گریک وایلر که قبلاً شریک گوگل در پروژه اینترنت ماهواره‌ای بوده و از گوگل جداشده، انجام خواهد داد.
 ١٣:٥٠ - 1393/08/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
علت نامگذاری ماه های سال به قمری؟
نام ماههاي قمري از دوره جاهليت به اسلام رسيده است. اين ماهها سابقه تاريخي طولاني دارند و مربوط به زمان حضرت ابراهیم (ع) و منسوب به دين حنيف ابراهيمي هستند و هر يك از اين اسامي معني خاصي دارند.1
 ١١:٣٨ - 1392/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
فرود سنگ‌های آسمانی
از نظر متخصصان امر، از میان پنج هزار سیارکی که در منظومه‌ی شمسی ما به دور خورشید می‌چرخند دویست تای آن ها از نظر امکان برخورد با زمین در ردیف بالقوه خطرناک قرار دارند.
 ٢٣:٤٩ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
نوسانات ستارگان
یکی از ویژگی‌های علم فیزیک آن است که از موضوع‌های ساده شروع می‌کند و سپس آن را به موارد پیچیده تعمیم می‌دهد. یکی از این موضوع‌ها، مطالعه‌ی ارتعاشات ستارگان در مبحث نسبیت عام است. چاندر اسکار و والریا فراری (به ترتیب از دانشگاه‌های شیکاگو و رم) مورد مهمی را آشکار کردند که سرشار از نکاتی شگفت‌آور است.
 ٢٣:٤٤ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه سیاره‌شناسی به ما در حفظ زمین کمک می‌کند
کاوش جهان‌های دیگر در منظومه‌ی شمسی، پیوندی با حفظ جان ما – زمین – دارد. تصاویر زمین که آپولو از فضا فرستاد، ظرافت و آسیب‌پذیری جهانِ کوچک محبوب ما را به وضوح آشکار ساخت، و توانمندانه به آمدنِ عصر آگاهی در باره‌ی محیط زیست جهانی یاری رساند.
 ٢٣:٤٠ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیر نفوذ به فضا
سفینه‌های فضایی امروز انرژی محرکه‌ی مورد نیاز خود را از مخلوط اکسیژن و هیدروژن مایع تأمین می‌کنند، اما سفینه‌های فضایی فردا مجهز به سیستم‌های نیرویی خواهند بود که انرژی مورد نیاز خود را از خورشید، ذره‌های زیراتمی، و از این قبیل به دست خواهند آورد. ولی درحقیقت، سوخت اصلی سفینه‌های فضایی همانا کنجکاوی بشر و قدرت تصور و ابداع او است.
 ٢٣:٣٦ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
انقلاب فصلی چیست؟
بررسی و مرور مجدد در زمینه‌ی انقلاب فصلی که به شما کمک خواهد نمود تا تصورات غلط و پندارهای نادرست را رها نمایید، با این روی داد نجومی پیوند می‌خورد. اگر اصطلاحاتی نظیر انقلاب ماه ژوئن، انقلاب ماه دسامبر، انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی شما را سر در گم می‌سازد، باید در این زمینه به مطالعه بپردازید.
 ٢٣:٣١ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
تعداد زیادی «کره‌ی زمین»
اطلاعاتی که از فضاپیمای کپلر (که در تصویر فوق نشان داده شده است) به دست آمده است، نشان می دهد که ممکن است کهکشان راه شیری میزبان میلیاردها سیاره‌ی دارای حیات شبه زمینی باشد.
 ٢٣:٢٨ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
زمین، در نقطه‌ی صفر تعادل
دمای زمین در طول تاریخ، تغییرات بسیاری کرده است. صد میلیون سال پیش ماهیان باستانی در آب‌های گرم و کم عمق دریایی که اکنون ایالت کانزاس به جای آن قرار دارد شنا می‌کردند. و ایالت اوهایو نیز زمانی جلگه‌ی منجمدی بود که در آن ماموت‌های بزرگ پشمالو می‌گشتند. اما آن چه که دانشمندان بسیاری را به شگفتی وا می‌دارد این نیست که چرا این تغییرات دمایی وجود داشته‌اند، بلکه این است که چرا این تغییرات بیش از این‌ها نبوده‌اند.
 ٢٣:٢٥ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیاره‌ی الماسین
سیاره‌ای که حول مدار یک ستاره‌ی دور افتاده می‌چرخد احتمالاً متفاوت است از صدها سیاره‌ای که تاکنون کشف گردیده‌اند. دانشمندان می‌گویند حدود یک سوم این سیاره‌ی سوزان و لم یزرع – که بزرگ‌تر از زمین است- می‌تواند از الماس تشکیل شده باشد.
 ٢٣:٢١ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
حقایقی جذاب در مورد کوتوله‌هاى قهوه‌اى
کوتوله‌هاى قهوه‌اى نه ستاره‌اند و نه سیاره. آنها همانند ستاره‌ها تشکیل مى‌شوند، ولى به علت عدم توانایى در هم ‌جوشی هسته‌اى هیدروژنى، نمى‌توانند درخشش ستاره‌وار داشته باشند. در این جا با چگونگى پیدایش این اجسام ریز ‌ستاره‌اى و حقایق شگفت انگیزى در مورد آن‌ها، آشنا خواهیم شد.
 ٢٣:١٧ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
عمل "پرچم" در کهکشان راه شیرى
رصدهاى جدید نشان مى‌دهد که کهکشان راه شیرى ما، که در این عکس نشان داده شده است، در طول محورهاى خود، در حال لرزش است. چگونه راه شیرى به شکل یک پرچم در آمده است؟ هم از پایین و هم از بالا مى‌تواند لرزش داشته باشد. حداقل، این نتیجه‌ى مطالعات جدیدى است که به زودى منتشر خواهد شد.
 ٢٣:١٣ - 1392/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفت‌وگو:
مردی از مرزهای بیکران فضا
اگر اخبار روزهای اخیر را دنبال کرده باشید، حتماً می‌دانید که هفته‌ی گذشته هفته‌ی ترویج علم بود. هفته‌ای که در آن علاوه برگزاری برنامه‌های مختلف در این زمینه که از طرف انجمن ترویج علم تدارک دیده شده بود، به رسم هر سال از مروجان علم تقدیر می‌شود. یکی از جوایز امسال به سیروس برزو، روزنامه‌نگار و مروج علم در حوزه‌ی علوم فضایی رسید. اگر مایلید از زندگی حرفه‌ای و فعالیت‌های ایشان بیشتر بدانید حتماً گفت‌وگویی که چند ماه پیشِ حافظ آهی با ایشان را که در سه قسمت تقدیمتان کردیم بخوانید.
 ١٩:٥٥ - 1392/09/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
اینفوگرافی:
تلسکوپ فضایی هابل
تلسکوپ هابل بیش از ۲۲ سال است که دیدگاه ما را از کیهان دگرگون کرده است. تا پیش از آن فقط می‌توانستیم به ۶ میلیارد سال پس از انفجار بزرگ نگاه کنیم و نه دورتر. این تلسکوپ فضایی با اپتیک پیشرفته‌ی زمان خود و تعمیر و تکمیل‌تر شدنش، عمق نگاهمان به کیهان را دوبرابر کرد و شاهکارهای زیادی خلق کرد.
 ١٩:٥١ - 1392/09/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرین اقامتگاه مانگال‌یان
مدارگرد مریخ سازمان تحقیقات فضایی هند (MOM) که با نام مانگال‌یان نیز شناخته می‌شود، شنبه (۲۵ آبان/۱۶ نوامبر) آخرین مانور مداری خود را برای رسیدن به آخرین مدار پارکش به دور زمین با موفقیت انجام داد. این مدارگرد که به عنوان نخستین ماموریت مریخی هند، با هزینه‌ی ۷۱ میلیون دلاری ساخته شده است، حدود دو هفته‌ی پیش (۱۴ آبان/۵ نوامبر) سوار بر ماهواره‌بر قطبی هند (PSLV) عازم اقامتگاه موقتش در مدار زمین شد. وزن یک و نیم تنی مانگال‌یان سنگین‌تر از آن است که ماهواره‌بر انتخاب شده توان قرار دادن مستقیم آن در مدار سفر مریخ را داشته باشد، پس این فضاپیما به عنوان یک گام میانی باید با طی کردن یک مسیر میدانی در اطراف زمین (به شکل نگاه کنید،) خود را برای فرار از میدان گرانش زمین آماده کند.orbits_400208
 ١٩:٤٦ - 1392/09/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
جوّ ماه زیر ذره‌بین جدید ناسا
جدید‌ترین کاوشگر ناسا ماموریت خود را برای مطالعه‌ی جوّ نازک ماه آغاز کرد. مدارگرد اکتشافی محیط جوّ و غبار ماه که با نام «لادی» (LADEE) نیز شناخته می‌شود، ۲۹ آبان/ ۲۰ نوامبر در مدار خود قرار گرفت و ماموریت داده‌برداری خود را آغاز کرد.
 ١٩:٣٣ - 1392/09/05 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3244
کل بازديدها :17394789
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :74324