نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
زمین و همسایه های آن
زمین و همسایه های آن چکیده می دانید که زمین یک سیاره است و سیاره های بسیار دیگری نیز در منظومه ی شمسی وجود دارند، به نظر می رسد که کره زمین ثابت است، ولی در واقع چنین نیست، زمین به دور خود و خورشید می چرخد. از حرکت زمین شب و روز و سال پدید می آید. اهداف دانش آموز با نحوه پدید آمدن شب و روز آشنا شود. دانش آموز با حرکات زمین دور خودش و خورشید آشنا شود. دانش آموز با پدید آمدن سال و ماه آشنا شود. شرح درس
 ٠٦:١٣ - 1394/09/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد وی می‌گوید هزینه هر ماهواره حدود یک میلیون دلار خواهد بود و 700 ماهواره یعنی 700 میلیون دلار و وی این کار را با گریک وایلر که قبلاً شریک گوگل در پروژه اینترنت ماهواره‌ای بوده و از گوگل جداشده، انجام خواهد داد.
 ١٣:٥٠ - 1393/08/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
دانستنیهای جالب درباره كره زمين
- خورشيد را 9 سياره احاطه كرده‌اند كه در بين آنها كره زمين از نظر فاصله با خورشيد، سومين كره است و از چهار سياره داخلي بزرگ‌تر است.از پنج سياره بيروني، چهار تاي آنها از كره زمين بزرگ‌تر هستند. زمين در مداري گردش مي‌كند كه هيچ وقت از 5/91 ميليون مايل به خورشيد نزديك‌تر نمي‌شود و از 5/94 ميليون مايل دورتر نمي‌شود.
 ٢٢:٥٤ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
زمین کروی نیست
از زمانی که بشر به آگاهی‌های لازم و مقدماتی دست یافت و دنیای پیرامون خویش را تا حدود زیادی شناخت، تلاش‌ها برای اطلاع و آگاهی یافتن از حرکت زمین، ظاهر هندسی زمین و سایر ویژگی‌های طبیعی این کره آغاز شد. تا پیش از عصر حاضر، بشر زمان تحقیقات خود را به اثبات صاف نبودن و کروی بودن زمین و محوریت خورشید به جای محوریت زمین اختصاص داده بود.در زمان مصر باستان، نخستین تحلیل‌ها درباره زمان توسط بطلمیوس مبنی بر گردش خورشید به دور زمین و مدور نبودن آن ارائه شد. بنا بر نظر ارسطو، زمین محور دنیا و دارای سطحی صاف بود اما سال‌ها بعد کوپرنیک و گالیله پس از انجام تحقیقات نجومی گسترده، نظریات بطلمیوس و ارسطو مبنی بر گردش خورشید به دور زمین و محوریت زمین را رد کردند.
 ١٧:٢٨ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
دلایل علمی تغییر فصل‌ها را بشناسید
دلایل علمی تغییر فصل‌ها را بشناسید دانشمندان با گذشت قرنها از زمانی که انسان به واسطه جایگاه خورشید در آسمان تغییرات فصلها را تخمین می زد اکنون با بررسی های دقیق تر حرکات مداری زمین، دلایل علمی و زمان دقیق تغییر فصلها را تعیین می کنند. دانشمندان با گذشت قرنها از زمانی که انسان به واسطه جایگاه خورشید در آسمان تغییرات فصلها را تخمین می زد اکنون با بررسی های دقیق تر حرکات مداری زمین، دلایل علمی و زمان دقیق تغییر فصلها را تعیین می کنند.
 ١٧:٠٩ - 1392/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
انواع حرکات زمین
یکی از ویژگی های مهم اجرام آسمانی که در علم نجوم از آن بحث می شود، حرکت آنهاست. چنانکه از راه های متعددی به اثبات رسیده است هر یک از اجرام چند نوع حرکت متفاوت و البته منظم دارند که منشأ پیدایش آثار گوناگونی در خود و یا دیگر اجسام فضایی می شود.
 ٢٠:٤٣ - 1392/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا زمین گرد است؟
انسان های اولیه به تبعیت از ساده ترین مشاهدات خود، تصور می کردند که برروی جسمی مسطح زندگی می کنند و بسیاری از آنان بر این باور بودند که زمین، تخته سنگی است مسطح که در مرکز کره آسمان قرار گرفته و از هر سو آن قدر گسترده شده است که به کره آسمان می رسد.
 ٢٠:٣٨ - 1392/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
زمین از منظر علم
زمین از جمله سیاراتی است که برگرد خورشید می گردند، از سیارات کوچک به شمار می آید، از نظر قطر و جرم، پنجمین سیاره و از لحاظ فاصله از خورشید، سیاره سوم است و تا آنجا که مشاهده شده تنها جایی در جهان است که در آن حیات وجود دارد.
 ٢٠:٣٣ - 1392/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
کودکی نظریه‌ی تکتونیک صفحه‌ای
یک قرن پیش، آلفرد وگنر، دانشمند آلمانی، فرضیه‌ی اشتقاق و رانش قاره‌های زمین را ارائه کرد که پس از ده‌ها سال تردید و امتناع از سوی زمین شناسان و زمین فیزیک دانان سرانجام در دهه‌ی 1960 میلادی به صورت نظریه‌ی تکتونیک صفحه‌ای تبیین و تثبیت شد. این، انقلابی بزرگ در تاریخ دانش زمین به شمار می‌آید.
 ٢٠:٢٦ - 1392/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
انرژی زمین گرمایی
هر چه در دل زمین فرو رویم دمای سنگ‌ها و صخره‌ها بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود. آیا می‌توان از این منبع انرژی استفاده کرد؟ آیا می‌توان آب را در این «آتش‌خانه»ی نهان در زیر پایمان به بخار تبدیل کرد و آن‌گاه، توربین‌های مولد برق را با آن چرخاند؟ دانشمندان و مهندسان چند کشور، راه حل بهره‌برداری از انرژی زمین را یافته‌اند و اکنون، الکتریسیته‌ی لازم برای به کار انداختن هزاران وسیله‌ی برقی، از این طریق فراهم می‌شود.
 ٠٠:٣٨ - 1392/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
تمهیدی برای رصد زمین‌لرزه‌ها
در اواخر قرن گذشته‌ی میلادی منطقه‌ی لوس‌آنجلس امریکا دچار زمین لرزه‌ی قوی و مخربی به بزرگی شش ریشتر شد. در پی آن چهار روز بعد زلزله‌ای به بزرگی پنج و نیم ریشتر رخ داد که به ویرانی‌های بیش‌تری انجامید. فقدان اطلاعات صحیح و علمی درباره‌ی این حادثه پس از گذشت دقایق و ساعت‌ها و روزها، ترس و بی‌اطمینانی‌های معمول نسبت به زمین لرزه را افزون ساخت.
 ٠٠:٢٩ - 1392/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
زیرِ زمین، مکانی مناسب برای ذخیره‌ی گرمای تابستان
آب پمپاژ شده در یک لایه‌ی متخلخل زیرزمینی در تابستان تا هفتاد درجه‌ی سانتیگراد گرم می‌شود و در زمستان گرمای ذخیره شده را بازپس می‌دهد. شاید باورنکردنی به نظر آید اما در آزمایش بزرگی در لوزان (سویس) روی این برنامه کار می‌شود. چهل درصد این گرمای ذخیره شده قابل استفاده است.
 ٠٠:٢٠ - 1392/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
بزرگ‌ترین آتشفشان دنیا پنهان شده است
هیچ آتشفشانی نمی بینید؟ دلیلش این است که بیش از یک مایل آب، قسمت بالای این تپه عظیم را پوشانده است. بزرگترین آتشفشان شناخته شده منظومه شمسی، کوه المپوس، 20 کیلومتر بالاتر از سطح مریخ قرار گرفته است. تحقیقات جدید نشان می دهد، دومین آتشفشان، یک غول زمینی است. این تامو مسیف در حال حاضر با ماهی‌ها در حدود 2 کیلومتر (1.2 مایل) زیر سطح اقیانوس آرام در خواب به سر می برد.
 ٠٠:١٣ - 1392/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
تبیین برق آسمان
بنجامین فرانکلین با هوا کردن بادبادکش در خلال توفان تندری سال 1752 پدیده‌ای را اثبات کرد که به فکر بیشتر دانشمندان هم عصرش نرسیده بود. آن پدیده این بود که برق آسمان، در واقع، جرقه‌ای الکتریکی است. اما هنوز دانشمندان نمی‌دانند که این درخشهای تماشایی از کجا و چگونه آغاز می‌شوند.
 ٠٠:٠٤ - 1392/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
تلاش برای پیش‌گویی زلزله در پایتخت ژاپن
یکم سپتامبر سال 1923 میلادی، در روزی گرم و پرباد، زمین هم‌چون قالیچه‌ای از زیر پای شهر توکیو کشیده شد. آقای نو بورو اُشیما که در آن موقع گزارشگر خبرگزاری جیجی بود و در دفترش در شهر یوکوهاما (بندری در جنوب توکیو) کار می‌کرد، گفت که آن زلزله «هم‌چون انفجاری در دوردست آغاز گشت. صداها به ترتیب برخاست: خروش فلاکت‌بار بناهای بزرگی که در هم پیچ و تاب می‌خورد، درهم شکستن اشیایی که به زمین فرو می‌افتاد، و ناله‌های مردم وحشت‌زده‌ای که کمک می‌طلبیدند.»
 ٢٣:٤٩ - 1392/10/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
بقایای جانور ماقبل تاریخ در کرمان
این جانور بی مهره متعلق به دوره زمین شناسی کامبرین و پالئوزوئیک است و تحقیقات روی این فسیلها ادامه دارد
 ١٠:٢٧ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
آتشفشان چیست؟
آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد یاهر 3)از درون زمین به سطح آن راه می یابند. انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی به نام کوه آتشفشان ایجاد می نماید.
 ١٦:٥٢ - 1392/08/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
بلور
بلور شکلی از ماده جامد است که در آن مولکولها ٬ اتمها و یونها با آرایشی منظم در کنار یکدیگر قرار دارد . تکرار این آرایش منظم در سه جهت فضایی سبب بزرگتر شدن بلور می شود . نظم بیرونی بلورها ٬ بر اثر نظم درونی آنهاست. بدلیل همین نظم ٬ سطحهای خارجی بلورها صاف و هموار هستند . این سطحهای صاف با یکدیگر زاویه هایی می سازند که اندازه های آنها در بلورهای یک ماده همواره ثابت است . یکی از راههای تشخیص بلورها ٬ از یکدیگر اندازه گیری زاویه بین سطحهای آنهاست . بلورها به شکلهای مکعب ٬ منشور ٬ هرم و چند وجهیهای مختلف هستند و معمولا" سطحها و زاویه های هر شکلی از آنها مشابه و قرینه یکدیگرند .
 ٢٠:١٢ - 1392/02/23 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3124
کل بازديدها :17394669
بازديدکنندگان آنلاين :13
بازديدازاین صفحه :66233