نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
120 انسان منجمدی که در انتظار حیات دوباره‌اند
120 انسان منجمدی که در انتظار حیات دوباره‌اند! در سرما زیستی که دانشی نوبنیاد است، پس از مرگ، دمای بدن انسان را تاحدی پایین می آورند که تا حد ممکن به بافت های بدن صدمه نرسد به این امید که بتوان در چند صد سال آینده فرد منجمد را دوباره زنده کرد. تاکنون بیش از 120 نفر در «بنیاد تمدید حیات آلکور» منجمد شده‌اند با این امید که روزی با پیشرفت علم دوباره به حیات بازگردند.
 ٠٨:٣٤ - 1393/08/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد وی می‌گوید هزینه هر ماهواره حدود یک میلیون دلار خواهد بود و 700 ماهواره یعنی 700 میلیون دلار و وی این کار را با گریک وایلر که قبلاً شریک گوگل در پروژه اینترنت ماهواره‌ای بوده و از گوگل جداشده، انجام خواهد داد.
 ١٣:٥٠ - 1393/08/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی تحرک و چالاکی دایناسورها
فیل‌ها مانند آهو جست و خیز نمی‌کنند و با توجه به اندازه‌ی خود قادر به چنین کاری نیستند. تصور کنید که دایناسورها که برخی از آن‌ها بسیار بزرگ‌تر از فیل بوده‌اند چگونه حرکت می‌کرده‌اند.
 ٢٣:٤١ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
در مورد بزاق دهان
بزاق از نود و نُه درصد آب و نمک‌های معدنی از جمله نمک‌های سدیم، کلسیم، و پتاسیم تشکیل شده است... در بزاق آنزیم‌هایی نیز وجود دارد، پروتئین‌هایی که به انجام واکنش‌هایی شیمیایی در بدن شتاب می‌بخشند.
 ٢٣:٣٨ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
مهندسی الگوبرداری از طبیعت
استفان گوندرسن، دانشمندی از مؤسسه‌ی پژوهشی دانشگاه دیتون، در پی آن بود که نشان دهد که چگونه حشره‌ی سیاه و بزرگی به نام سوسک سیاه می‌تواند از قندها و پروتئین‌ها برای ساخت قاب سیاه یا صدف بیرونی خود بهره بگیرد، که با وجود سبکی، پایدار و سخت بوده و در برابر آسیب‌دیدگی، مقاوم است.
 ٢٣:٣٥ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
یاخته‌های قاتل در دستگاه ایمنی بدن
دستگاه ایمنی، هم ممکن است باعث نجات ما باشد و هم موجب نابودی ما. این دستگاه در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها، و دیگر میکروب‌های زیانمند از ما محافظت می‌کند. اما از طرف دیگر امکان دارد پیوندهای کلیه، قلب، و مغز استخوان را، که گاهی برای ادامه‌ی حیات ضروری هستند، رد کند.
 ٢٣:٣١ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
شبکه‌های عصبی کامپیوتری
محققان نسلی جدید از کامپیوترهای بسیار پرقدرت- موسوم به کامپیوترهای شبکه عصبی- را طراحی کرده‌اند که پردازشگر آنها از «مغز انسان» الگو گرفته است.
 ٢٣:٢٣ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
شکل‌های مختلف DNA
آغاز حیات در کرة زمین (5ر3 میلیارد سال پیش) با تشکیل مولکولهای پلیمر حیات DNA و همتای آن RNA از اجزای سادة آنها به نام کلئوتیدها همراه بوده است.
 ٢٣:١٨ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
تعریق و استحمام
دمای مرکزی بدن اکثریت عظیمی از موجودات زنده (یعنی دمای ماهیچه‌ها و احشاء داخلی) اختلاف چندانی با دمای محیط زیستشان ندارد. این دسته از موجودات را پولی کیلوترم (چند دما) می نامند که شامل بی مهرگان، ماهیها، دوزیستان و خزندگان است.
 ٢٣:١٢ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
ریاضی، موسیقی، مرد، زن، چپ، راست
در نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم میلادی دانشمندان به توانایی استثنایی برخی از افراد در حل بعضی از مسائل پیچیده‌ی ریاضی در مغزشان علاقه‌مند گردیدند. ظاهراً برای چنین افرادی ضرب ذهنی سریع عددهای بزرگ و تبدیل روزها و سال‌ها به ثانیه – البته با احتساب سال‌های کبیسه – امری ساده مانند دو دو تا چهارتا به نظر می‌رسید.
 ٢٣:٠٨ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
ارتباط ضخامت لایه‌ی ازن و غلظت نوعی رنگ‌دانه‌ی گیاهی
به نظر یک دانشمند نیوزیلندی که نمونه‌هایی از نوعی خزه را بررسی کرد، لایه‌ی اُزُن بر فراز قطب جنوب در میانه‌ی دهه‌ی شصت تا حد زیادی رقیق شده است. او میزان مواد «محافظ در برابر نور» را که گیاهان را از آسیب نور مصون می‌دارند اندازه‌گیری کرد. به عقیده‌ی او مطالعه‌ی این مواد راه تازه‌ای را برای بازسازی چگونگی نوسان ازن موجود در استراتوسفر پدید آورده است.
 ٢٣:٠٦ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
واحدهای ساختمانی بدن موجودات زنده
زندگی بر روی کره‌ی زمین موج می‌زند. درخت‌ها، پرندگان، موجودات دریایی و دیگر موجودات زنده را در هر جایی که بنگریم مشاهده می‌نماییم. کوچکی برخی از آن‌ها آن قدر است که اصلاً با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. آن چه که مسلم است این است که تمام موجودت زنده دارای بزرگی، شکل و روش زندگی ویژه‌ای هستند. تمام موجودات زنده دارای نقاط اشتراک فراوانی با هم هستند هرچند ما شاهد انواع مختلفی از حیات در کره‌ی ارض هستیم. به ویژه اندام‌های همه‌ی آن‌ها از واحدهای مشابه ساختمانی تشکیل شده است که نام یاخته یا سلول به آن‌ها داده شده است. در حقیقت یاخته عبارت است از کوچک‌ترین واحد ساختمانی اندام‌های موجود زنده.
 ٢٢:٤٦ - 1392/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
پرنده‌ای زیبا و عجیب در آفریقا
درجنوب شرقی آفریفا پرنده بسیار زیبا و بی‌همتایی وجود دارد که بومیان منطقه به آن "توراکو" می‌گویند و کشورهای بوروندی، مالاوی، موزامبیک، زیمبابوه و تانزانیا زیستگاه طبیعی این پرنده به شمار می‌آید.
 ٢٢:٠٩ - 1392/09/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا می‌خاریم، و چرا صدایمان ناآشناست؟
چرا بدن ما می‌خارد؟ جواب راحت طلبانه و مختصر، این است: نمی‌دانیم. اما جواب مفصل آن این است: خارش، پدیده‌ی پیچیده‌ای است.
 ٠٠:٢٠ - 1392/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
به دام اندازی انرژی خورشید
تیمی از پژوهشگران امریکایی، راهی دیگر برای بهره‌گیری از انرژی خورشید یافتند.
 ٠٠:١٧ - 1392/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
تأثیر جاذبه‌ی زمین در جریان خون در مارها
گرانش زمین نیرویی است که در هر نقطه از جهان به اجرامی که در محدوده‌ی این نیرو قرار دارند وارد می‌شود. جانوران و گیاهان برای ادامه‌ی حیات ناچارند به شیوه‌های گوناگون خود را با این نیرو سازگار کنند، چنان که مثلاً درختان که گاهی بلندی آن‌ها به صد متر هم می‌رسد قادرند با وجود کشش گرانشی، مواد غذایی و آب را برای تغذیه به شاخه‌های انتهایی تنه‌ی بلند خود برسانند.
 ٠٠:٠٩ - 1392/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
اساس کروموزومی تعیین جنسیت
چندین سال پیش گروهی از پژوهشگران به سرپرستی دیوید سی پِیج از انستیتوی پژوهش‌های زیستی-پزشکی وایتهد چنین گزارش کردند که احتمالاً کلید ژنتیکی بنیادی تعیین جنسیت در جنین انسان را یافته‌اند. پس از باروری، جنین نر و ماده تا پنج هفته به طور یک‌سان رشد می‌کنند
 ٠٠:٠٥ - 1392/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
تکامل عقرب‌ها
عقرب‌ها با بیش از چهارصد و بیست سال میلیون سال قدمت، ابتدا جانورانی آب‌زی بوده‌اند، ولی نیای آن‌ها درحدود سی‌صد میلیون سال پیش به زندگی در خشکی روی آوردند. سنگواره‌ی به دست آمده در اسکاتلند تاریخچه‌ی سیر تکاملی این جانوران را پس از ترک دریاها و فرمان‌روایی آن‌ها بر زمین و چگونگی شکارچی شدنشان را بازمی‌گوید.
 ٠٠:٠١ - 1392/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3435
کل بازديدها :17394980
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :48800