نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد وی می‌گوید هزینه هر ماهواره حدود یک میلیون دلار خواهد بود و 700 ماهواره یعنی 700 میلیون دلار و وی این کار را با گریک وایلر که قبلاً شریک گوگل در پروژه اینترنت ماهواره‌ای بوده و از گوگل جداشده، انجام خواهد داد.
 ١٣:٥٠ - 1393/08/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
اکتشاف جهان
اکتشاف دنیا، همیشه افکار نوع بشر را درگیر خود کرده است. به عنوان مدرک مى‌توان به محبوبیت بسیار زیاد رمان‌هاى علمى تخیلى اشاره کرد.
 ٠٠:٥٦ - 1392/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصل شناور سازی ارشمیدس
اصل ارشمیدس بیان می‌کند که هر شی‌ءی که به طور کامل یا جزیی در یک ماده‌ی سیال فرو می‌رود برابر با وزن میزان ماده‌ی سیال که توسط آن شیء جا به جا می‌شود در معرض فشار رو به بالا قرار می‌گیرد.
 ٠٠:٤٩ - 1392/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
از پردازش اطلاعات تا پزشکی
از سه سال پیش که کمیته‌ی نوبل جایزه‌ی خود در رشته‌ی فیزیک را به خاطر کشف گرافین اعطا نمود محققین در تلاش بوده‌اند وجود خواص مغناطیسی در این ماده را اثبات نمایند.
 ٠٠:٤٤ - 1392/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
بازتاب‌های کامل و بی عیب و نقص
فیزیک دان‌ها آینه‌ای ساخته‌اند که مطمئناً خوشایند نا مادری بد جنس سفید برفی نیست، چون این آینه تصویر واقعی را بازتاب می‌دهد.
 ٠٠:٤٠ - 1392/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
چشمان اشعه ى ایکس
کارگردانان فیلمها از مولکول‌هاى کوچک در نقش یک ستاره، در فیلم‌هاى خود، با مقیاس ما فوق کوچک بهره مى‌گیرند.
 ٢٣:١٣ - 1392/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ساخت یک آینه با نور
لیزر، به دانه‌های پلاستیکی متحرک در کنار یک دیگر فشار وارد می‎کند تا یک سطح باز تابی ایجاد نمایند. لیزر سبز، به 150 دانه‎ی پلاستیکی کوچک در کنار یک دیگر فشار وارد می‎کند تا این دانه‎ها، یک آینه تشکیل دهند. فیزیکدانان می‎خواهند که از همین روش برای ساخت آینه‌های غول پیکر در فضا استفاده نمایند.
 ٢٣:١٠ - 1392/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
فهمیدن سه قانون ایزاک آسیموف در مورد روباتیک
نویسنده‌ى داستان‌هاى علمى تخیلى، ایزاک آسیموف، از سه قانون اساسى در مورد روباتیک، در داستان خود با نام "روناروند" استفاده کرد. روبات‌ها در داستان‌هاى تخیلى او، همیشه از این سه قانون تبعیت مى‌کنند. این مقاله‌ى منحصر به فرد، این سه قانون در مورد روباتیک را براى شما روشن مى‌کند.
 ٢٣:٠٤ - 1392/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
اندازه گیرى وزن نانو ذرات در ابعاد اتو گرم
مهندسین MIT راهى را براى اندازه ‌گیرى جرم ذرات با دقتى، بالاتر از یک اتو گرم، یعنى یک میلیونم یک تریلیونم گرم، پیدا کردند. اندازه ‌گیرى وزن این ذرات بسیار ریز، که هم شامل ذرات نانوى مصنوعى (سنتز شده) و هم ترکیبات بیو لوژیکى سلول‌ها مى‌باشد، مى‌تواند به پژوهش‌گران کمک کند که بتوانند ترکیب و عمل کرد مواد خلق شده‌ى خود را بهتر بدانند.
 ٢٣:٠٠ - 1392/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
شیوه های انتشار موج صوتی
صوت در هوا بوسیله‌ی تراکم و رقیق کردن مولکول هوا در مسیر حرکت، به حرکت می‌پردازد. اما در جامدات مولکول‌ها می‌توانند از ارتعاش در دیگر جهات حمایت کنند از این رو تعدادی از انواع مختلف امواج صوتی در جامدات امکان انتشار دارند.
 ٢١:١٩ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
طول موج و کشف عیب
در آزمون فراصوتی (UT) بازرس باید درباره‌ی فرکانس مبدلی که از آن استفاده می‌کند، تصمیم خود را بگیرد. همان طور که در قسمت قبل یاد گرفتیم تغییر فرکانس وقتی که سرعت ثابت باشد.
 ٢١:١٥ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
مقاومت صوتی ( Acoustic Impedance)
صوت در مواد تحت تأثیر فشار صوت حرکت می‌کند. ازآنجا که مولکول‌ها یا اتم‌ها ی یک جامد به صورت کشسانی به یکدیگر مقید شده‌اند. فشاراضافه موجب انتشار موج درجامد می‌شود.
 ٢١:١١ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
میدان‌های تابشی مبدل فراصوتی
صوتی که از یک مبدل پیزوالکتریک منتشر می‌شود، از یک نقطه سرچشمه نمی‌گیرد اما به جای آن از بیشتر قسمت‌های سطح عنصر پیزوالکتریک ساطع می‌شود. مبدل‌های گرد اغلب با نام مبدل‌های منبع پیستونی نام برده می‌شوند زیرا میدان صوت در جلوی مبدل شبیه یک جرم استوانه ای است.
 ٢١:٠٤ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
میرایی امواج صوتی
هنگامی که صوت درون یک ماده حرکت می‌کند، شدت آن با طی مسافت تقلیل می‌یابد. در مواد ایده آل فشار صوت (دامنه سیگنال موج) تنها با پخش شدن موج کاهش می‌یابند.
 ٢٠:٥٧ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
نسبت سیگنال به نویز( Signal – To – Noise Ratio
کشف عیب با فاکتورهای متعدد دیگری غیر از رابطه‌ی طول موج و اندازه‌ی عیب، مربوط است. به طور مثال میزان صوت بازتاب شده از یک عیب به تفاوت مقاومت ظاهری صوتی بین عیب و ماده‌ی اطرافش نیز بستگی دارد.
 ٢٠:٤٩ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
وضعیت کنونی فراصوت
بازرسی فراصوتی (UT) برای چند دهه مورد استفاده بوده است. پیشرفت‌های سریع اولیه در تجهیزات با پیشرفت‌های تکنولوژیکی از دهه‌ی 1950 تا امروز ادامه داشته است. در طی دهه‌ی 1980 و از آن زمان تاکنون کامپیوترها تجهیزات کوچک‌تر و قوی‌تر همراه با توانایی‌های بیشتر برای تکنسین‌ها فراهم نموده‌اند.
 ٢٠:٣٦ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
شیطانک ماکسول و قانون دوم ترمودینامیک
بنا بر قانون دوم ترمودینامیک، گرما نمی‌تواند از یک منبع سرد به یک منبع گرم برود بدون این که فرایند دیگری رخ دهد. هیچ کس انتظار ندارد که یخچال بدون این که انرژی مصرف کند بتواند محتویات خود را سرد کند زیرا این امر ناقض قانون دوم ترمودینامیک است. گرما هیچ وقت خود به خود از جسم سرد به سوی جسم گرم نمی‌رود
 ٢٠:٣٦ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیچ و تاب فیزیکی یک تاب سواری ساده
هر کودکی در سن مناسب می‌تواند تاب سواری کند و از راه تقلید و تجربه یاد بگیرد که چطور می‌توان تاب را به حرکت درآورد و در حرکت باقی نگاه داشت. اما توضیح اصول علمی نهفته در تاب بازی از توانایی کودکان خارج است. چگونه می‌توان بدون پس زدن زمین با پا یا بدون این که کسی شخص را هُل بدهد حرکت آونگ‌وار را آغاز کرد؟ در این صورت چگونه می‌توان با نشستن و برخاستن روی تاب، دامنه‌ی حرکت (زاویه‌ی انحراف از حالت قائم) تاب را تنظیم کرد؟
 ٢٠:٢٩ - 1392/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3146
کل بازديدها :17394691
بازديدکنندگان آنلاين :14
بازديدازاین صفحه :60831