نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد
میلیاردری که می خواهد به دنیا اینترنت رایگان بدهد وی می‌گوید هزینه هر ماهواره حدود یک میلیون دلار خواهد بود و 700 ماهواره یعنی 700 میلیون دلار و وی این کار را با گریک وایلر که قبلاً شریک گوگل در پروژه اینترنت ماهواره‌ای بوده و از گوگل جداشده، انجام خواهد داد.
 ١٣:٥٠ - 1393/08/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
بردارها
ریشه های جبر برداری به مفهوم هندسی پاره خط های سودار در فضا باز می گردد. ترکیب نیروها به کمک قانون متوازی الاضلاع به ایده ی جمع بردارها انجامید. نمایش آن ها به عنوان مجموعه های مرتب از اعداد حقیقی تنها پس از توسیع دستگاه های عددی فراتر از دستگاه اعداد مختلط مطرح شد.
 ٢٢:٥٣ - 1392/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ریاضیات کشف شد یا اختراع؟
سؤالی که دانشمندان را برای قرن‌ها متحیر و سر در گم ساخته است و سؤالی که ظاهراً پاسخ آن کاملاً ساده و آسان نمی‌باشد این است که ریاضیات کشف شد یا این که اختراع شد؟ در این مقاله‌، تلاش نموده‌ایم تا پاسخ این سؤال را در خصوص این مورد روشن نماییم که آیا ریاضیات یک اختراع به شمار می‌رود یا یک کشف محسوب می‌گردد. . . .
 ٢٢:٣٧ - 1392/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاریخ ریاضیات اسلامی
ریاضیات را در چشم انداز اسلامی همچون دروازه ای میان جهان محسوس و جهان معقول، و همچون نردبانی میان جهان تغییر و آسمان نمونه های اعلی (اعیان ثابته) می شمارند. وحدت، که اندیشه مرکزی اسلام است، با آنکه در خود «انضمامی» و غیر انتزاعی است، از دیدگاه انسانی امری انتزاعی است.
 ١١:١٧ - 1392/08/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
نظم در مجموعه‌های بی‌نهایت بزرگ
بنا بر آن‌چه ریاضی‌دان برجسته، فرانک پلامپتون رمزی، ثابت کرده است، وجود بی‌نظمیِ کامل ناممکن است. هر مجموعه‌ی بزرگی از اعداد، نقاط یا اشیا، الزاماً حاوی الگوی بسیار منظمی است.
 ١١:١١ - 1392/08/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
درک ریاضی مردانه و زنانه
در نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم، دانشمندان به موضوع توانایی استثنایی برخی افراد در حل بعضی مسائل پیچیده‌ی ریاضی در مغزشان علاقه‌مند شدند. ظاهراً برای چنین افرادی ضرب عددهای بزرگ و تبدیل روزها و سال‌ها به ثانیه – البته با احتساب سال‌های کبیسه – امری ساده مانند دودوتا چهارتا به‌نظر می‌رسید.
 ١١:٠٨ - 1392/08/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
اُریگامی، تفنن مورد توجه ریاضیات
هنر کاغذ و تا، یا اُریگامی، چون یک هنر ابتدایی در ژاپن عهد باستان پدیدار شد. دوستداران امروزی اُریگامی، آن را به سطح هنری تخصصی رسانده‌اند که هیچ حدومرزی نمی‌شناسد. کاغذ، ابزار دست اهل علم است. دفترچه‌های آزمایش‌گاهی از کاغذ درست شده است.
 ١٠:٥٠ - 1392/08/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
اندازه‌گیری هر زاویه بدون نقاله
اندازه‌گیری زاویه‌ها، به ویژه بر روی زمین، چندان آسان نبوده است. یک پاره خط به طول معلوم را می‌توان با دقت یک میلیمتر به آسانی رسم کرد، اما به آسانی نمی‌توان زاویه‌ی دقیقی را، حتی با استفاده از نقاله، ترسیم کرد. این موضوع، یک استاد دانشکده‌ی مهندسی را برانگیخت تا ترسیم زاویه‌های معلوم را به کمک خط کش میلیمتری عملی سازد.
 ١٠:٤١ - 1392/08/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
پرسپکتیو
چرا دانشمندان از درک پرسپکتیو ناگزیرند؟ (پرسپکتیو، شکل ترسیم شده از جسم سه بعدی روی سطح صاف است به صورتی که ارتفاع‌ها، پهناها، عمق‌ها، فاصله‌ها، و غیره با رعایت نسبت، واقعی به نظر برسد.)
 ١٨:٤٦ - 1392/08/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاریخچه انتگرال
بیش از دو هزار سال پیش ارشمیدس (۲۸۷-۲۱۲ قبل از میلاد) فرمول هایی را برای محاسبه سطح وجه ها ، ناحیه ها و حجم های جامد مثل کره ، مخروط و سهمی یافت . روش انتگرال گیری ارشمیدس استثنایی و فوق العاده بود جبر ، نقش های بنیادی ، کلیات و حتی واحد اعشار را هم نمی دانست .
 ٢٠:١٥ - 1392/03/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
یک عدد عجیب
یک نفر از اساتید دانشکده شهر آتن پایتخت یونان چندی پیش عددی را کشف کرد که خصایص عجیبی دارد.
 ١١:١٢ - 1391/09/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
عدد تاکسی
زمانی که ریاضیدان انگلیسی هاردی برای عیادت ریاضیدان شهیر هند رامانوجان به بیمارستان رفته بود به این موضوع اشاره کرد که شماره تاکسی که به وسیله آن به بیمارستان آمده، عدد بی ربط و بی خاصیت ۱۷۲۹ بوده است . رامانوجان بلافاصله ضمن رد ادعای هاردی به او یادآور شد که اتفاقا ۱۷۲۹ بسیار جالب توجه است .
 ١١:٠٨ - 1391/09/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاریخچه انتگرال
بیش از دو هزار سال پیش ارشمیدس (۲۸۷-۲۱۲ قبل از میلاد) فرمول هایی را برای محاسبه سطح وجه ها ، ناحیه ها و حجم های جامد مثل کره ، مخروط و سهمی یافت .
 ١١:٠٤ - 1391/09/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی نامه حکیم عمر خیام
حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری (زادهٔ ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ خورشیدی - درگذشته ۱۲ آذر ۵۱۰ خورشیدی) که به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوریهم نامیده شده‌است، از ریاضی‌دانان، ستاره‌شناسان و شاعران بنام ایران در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و حجةالحق لقب داشته است؛ ولی آوازهٔ وی بیشتر به واسطهٔ نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد.
 ٢١:٢٩ - 1391/08/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی نامه تالس
احتمالاً هندسه ی برهانی با تالس ملطی، یکی از حکمای سبعه عهد عتیق، در نیمه ی اول قرن ششم قبل از میلاد، شروع شد. گفته شده است که وی مدتی در مصر اقامت کرد و در آن جا با محاسبه ی ارتفاع یکی از هرم ها، به وسیله ی سایه ها، تحسین همگان را برانگیخت. در بازگشت به میلتوس، نبوغ چند جانبه ی وی، شهرتی به عنوان سیاستمدار، رایزن، مهندس، تاجر، فیلسوف، ریاضی دان و منجم برای او به ارمغان آورد.
 ٢١:٢٧ - 1391/08/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
سلطان ریاضیات
روزی یک معلم ریاضی، برای این که شاگردانش را تا آخر جلسه ساکت کند، مسأله ای به آن ها داد که مدت زیادی طول بکشد. معلم ریاضی از دانش آموزان خواست که 1 تا 100 را با هم جمع کنند.
 ٢١:١٩ - 1391/08/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
جنگ ریاضی دانان
احتمالاً معروف ترین مجادله در تاریخ علم مربوط به نیوتن و لایب نیتز در مورد اختراع حساب دیفرانسیل و انتگرال می شود. نیوتن در سال 1669 میلادی متنی را در مورد تجزیه ی معادلات عددی نامتناهی می نویسد که این متن را به ریاضی دان مشهور انگلیسی یعنی ایساک بارو می دهد تا او این متن را مطالعه کند .
 ٢٠:٥٢ - 1391/08/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
پروفسور لطفى زاده
لطفى زاده در سال ۱۹۲۱ در باکو پایتخت آذربایجان شوروى سابق دیده به جهان گشود. پدرش خبرنگار روزنامه ایرانیان و مادرش روسى الاصل و پزشک بود. در پى مهاجرت هایى که به جهت سیاست سختگیرانه استالین صورت مى پذیرفت، لطفى زاده همراه با خانواده اش در سال ۱۹۳۱ به تهران مهاجرت کرد.
 ١١:٥١ - 1391/07/15 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3474
کل بازديدها :17395019
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :40335