25 تیر 1403, 14:5

فراخوان «پژوهش روایت‌یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی در دوران شیوع کرونا»

فراخوان «پژوهش روایت‌یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی در دوران شیوع کرونا» به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(ع) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.

در بیان طرح مساله این فراخوان تاکید شده است: جامعه ما با وجود ناکارآمدی‌های مدیریتی و محدودیت‌های تحریمی این امکان را یافت که در برابر این بحران با موفقیتی نسبی ایستادگی کند. بخش عمده‌ای از این امکان به یاریگری‌های عمومی و نظم مدنی‌ای باز می‌گشت که دست‌مایه شکل‌دهی کنش‌ها، نهادها و فرایندهای حمایتی متنوعی در این دوره شد. این برنامه می‌کوشد با تأمل بر ظرفیت‌های مدنی در محورهای اعلام شده، زمینه را برای تبدیل اقدام‌های حمایتی دوران کرونا به سیاست‌های اجتماعی در دوره پساکرونا هموار سازد.

جامعه ما در حوزه‌های مختلفی همچون معیشت، سلامت، کار و آموزش توانست مبتنی بر ظرفیت‌های تعاون مدنی سازوکارهایی حمایتی ایجاد کند. بازشناسی این ظرفیت‌ها، تلاش برای به رسمیت شناخته شدن آن‌ها و بازتولید این سازوکارها در برابر دیگر بحران‌ها چشم‌انداز مطالعه‌ای را شکل می‌دهد که از روایت یاری آغاز و به ابداع سیاست‌های اجتماعی متناسب با این نظم مدنی ختم می‌شود.

«روایت یاری؛ بازخوانی یاریگری‌های عمومی در برابر بیماری همه‌گیر کرونا» می‌کوشد از منظر محورهای زیر به بازاندیشی در زمینه یاریگری‌های عمومی دوران کرونا بپردازد: مفهوم‌شناسی یاری گری، طبقه بندی و گونه‌شناسی انواع یاریگری، تأثیر مفاهیم دینی در فرهنگ یاریگری در ایران، سازوکارهای تأمین مالی نهادهای یاریگر، مناسبات یاریگری اجتماعی و بازار کسب و کار، یاری گری اجتماعی در نظام سلامت، نهادهای رسمی و یاری گری، الگوهای سیاستگذاری و مدیریتی برگرفته از اقدامات یاری گرایانه، مدیریت تشکل‌ها و سازوکارهای یاری گرایانه، مناسبات رسانه و یاریگری اجتماعی، یاری‌گری اجتماعی در سطح روابط بین الملل، یاریگری در جوامع دیگر، قرنطینه، یاریگری و مسئولیت شهروندی، یاری گری اجتماعی، مواسات و مساوات اجتماعی، تعاون و توسعه: یاریگری اجتماعی و الگوی پیشرفت، الگوهای بومی یاریگری اجتماعی.

تاکنون جمعی از اندیشوران علوم اجتماعی و اسلامی به دعوت پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(ع) برای همکاری در این برنامه مطالعاتی و نگارش تأملات‌شان پاسخ مثبت داده‌اند. دیگر پژوهشگرانی که در زمینه‌های مرتبط ایده‌ای داشته و مایل به همکاری با این برنامه پژوهشی هستند می‌توانند تا تاریخ 25 خردادماه جاری، با ارسال چکیده و رزومه پژوهشی خود به آیدی اعلام شده در پوستر، نسبت به این همکاری اعلام آمادگی کنند.
Powered by TayaCMS